Strict Standards: Declaration of KunenaLayoutBase::debug() should be compatible with Joomla\CMS\Layout\BaseLayout::debug($data = Array) in /home/aw020400/www_root/stalker/libraries/kunena/layout/base.php on line 38
Vitajte, Hosť
Užívateľské meno: Heslo: Pamätať si ma

TÉMA: Výber malá rada

Výber malá rada 20.03.2015 13:03 #143

  • Jaro
  • Jaro-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
  • Senior Stalker
  • Príspevky: 22
  • COM_KUNENA_KARMA: 2
Ahoj, témou ďalekohľad som sa zaoberal celkovo asi dva roky tak by som to rád zhrnul a skrátil... Nebudem tu riešiť prečo čo a aké parametre... Kúpte si najprv hocijaký ďalekohľad, ten vám pri výbere pomôže najviac (ideál je číňan za pár eur)
Odpadne vám riešiť kopu vecí ako sú mono/bino, priblíženie, svetelnosť, značka, cena, vodeodolnosť a nárazuvzdornosť, prenosnosť a hlavne využiteľnosť
Príklad: Predajca mi odporúčal Carl zeis za 1000e, ktorý radšej ani vonku nenosím a aj tak je ťažký... Pri tom mi stačí lacný monokulár, lebo ho najskôr klepnem v ruksaku ale mám ho pri sebe. :silly:
COM_KUNENA_VIEW_DISABLED

Výber malá rada 20.03.2015 13:16 #144

  • Lipo
  • Lipo-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
  • Administrator
  • Príspevky: 5
  • COM_KUNENA_KARMA: 6
Upresnim pre buducich majitelov dalekohladov. Kedze nejaky piatok sa pohybujem v tejto oblasti, nesuhlasim s tymto co tu padlo. Clovek homo sapiens by v dnesnej dobe mal 2x obratit € a potom kupit. Kedze som neustale svedkom, ze dotycny si kupi lacny dalekohlad ala nemenovana siet predajni po SK a po roku zisti, ze AHA bud sa mi zhorsil zrak alebo je pokazeny dalekohlad. Veru je. Kedze lacne smejdy neobsahuju celosklenene sosovky, a o nejakej naparnej vrstve coatingu mozete snivat. BUD teda mam nejaky "badzet" a asi viem co chcem alebo mi to jedno a neriesim hlavne nech to pozera, je to take typicke pre jednu skupinu ludi. Dolezite je, vediet na ake ucely, skladnost dalekohladu, zohladnit vahu, od toho sa odvija svetelny vykon. Cize ak idem na sporadicku turistiku staci mi 10x25 na opasok, ak som castejsi navstevnik lesov a luk, 8x40 prip 7x50, ak som pozorovatel co spi s lukom a sipom pod postelou nech sa paci 8x56.
cena pomer vykon to je alfa omega.
COM_KUNENA_VIEW_DISABLED

Výber malá rada 20.03.2015 13:36 #145

  • Autogen
  • Autogen-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
  • Administrator
  • Chcete zit vecne ???
  • Príspevky: 93
  • Dostali ste poďakovanie 7
  • COM_KUNENA_KARMA: 8
Suhlasim s Lipom. NIe som ziadny expert na kukery, ale par som ich doma mal a rozdiel medzi kvalitným dalekohladom a nejakym fakom z baludzistanu je podla mna obrovsky. A navyse pre nas stalkerov to nie je spotrebny material, ale kua fakt dolezita vec mozno aj na cely zivot , tak si to podla mna treba rozmysliet.
Co je na tom tazke precitat par for, ist si do hocijakeho armyshopu nechat si vysvetlit veci.
A ako vravi Lipo. Cena/vykon je bohuzial rozhodujuci.
Strilam,strilam a kukam nasi padaju.
Kuknem lepsie a ja ti mam naopak patrony.
COM_KUNENA_VIEW_DISABLED

Výber malá rada 22.03.2015 09:15 #146

  • Jaro
  • Jaro-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
  • Senior Stalker
  • Príspevky: 22
  • COM_KUNENA_KARMA: 2
Nemal som na mysli dalekohlad na cely zivot za 3e, ale ako odpichove určenie toho čo skutočne potrebujem... Suhlasim chlapi, ideal je mat na kazdu cinnost iny...
COM_KUNENA_VIEW_DISABLED

Výber malá rada 31.03.2015 20:12 #148

  • xander711
  • xander711-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
  • Fresh Stalker
  • Príspevky: 7
  • Dostali ste poďakovanie 1
  • COM_KUNENA_KARMA: 3
Ako jednoducho a správne vybrať ďalekohľad
Začnite od toho, čo ste ochotní vláčit zo sebou po horách. Ďalekohľad je vždy o kompromise
Vyberame podľa
Vášho veku-veľkosť okuláru
Priemeru objektívu-väčšia svetelnosť/stmievací faktor/ a rozlíšenie


Až potom ostatne vlastnosti:
Cena-kvalita optiky
Velkosť/hmotnosť Napr.10x50 cca 1000g,10x25 cca 300g a polovičná veľkosť oproti prvému
Odolnosť


Starnutím oko postupne stráca schopnosť maximálne sa rozširovať, čo znamená, že prijíma menej svetla.
Vhodny priemer okuláru ďalekohľadu/tam kde prikladame oko/ je priemer našej zreničky.Vypočíta sa ako podiel objektívu ďalekohľadu/tj.priemer objektívu cez ktorý prichadza obraz do ďalekohľadu/ a zväčšenia.

Napr .máme ďalekohľad 10x50
Prve číslo udáva zväčšenie/priblíženie/ a druhé priemer objektívu v mm.

Vydelíme priemer objektívu a zväčšenia 50/10=5mm .
Teda 5mm je priemer otvoru okuláru/miesto na ďalekohľade kam prikladame oči/.
A pri napr 60rokoch je väčší priemer ako 3,1mm nevyužitý/viď tabulka/,kedže väčšinou ním pozerame cez deň a zbytočne investujeme do takého ďalekohľadu, ktorý ju prekračuje.

Údaje pre výber ďalekohľadu podľa veku:
Priemery očnej zreničky podľa veku max.deň / max.noc
20r 4,7mm / 8,0mm
40r 3,9mm / 6,0mm
60r 3,1mm / 4,1mm
80r 2,3mm / 2,5mm


Objektív/vstupná pupila/-otvor ohraničujúci svetelné lúče vstupujúce do ďalekohľadu
Okulár/výstupná pupila/-otvor ohraničujúci svetelné lúče vystupujúce z ďalekohľadu/tam prikladáme oči/

Pár pomôcok:
-Prevažná väčšina ďalekohľadov má hranoly vyrobené z boroslikátového skla BK-7, z baryového korundového skla BaK-4 alebo fluoritového skla ED.
ED sklo je najlepšie.
Sklo BaK-4 je kvalitnejšie a má jasnejší obraz s lepšou kresbou ku krajom poľa ako BK-7 .
-Parameter „očný reliéf“ („eye relief“ alebo „eye point“), udáva v milimetroch maximálnu vzdialenosť oka od šošovky okuláru, pri ktorej je ešte pozorovateľ schopný vidieť celý obraz bez tmavých okrajov
-Zväčšenie:Objekt vzdialený 1000 metrov budeme pri 10 násobnom zväčšení pozorovať akoby bol vzdialený len 100m. 1000/10=100
-Zorné pole ďalekohľadu je priblizne priemer okuláru deleno zväčšenie
-pri kompaktoch zo zväčšením nad 8x je už obraz bez statívu dosť roztrasený

-NIKDY nemierte ďalekohľadom na Slnko alebo do jeho blízkosti!
-optiku chráňte pred prachom a odtlačky prstov odstráňte čo najskôr ofúknutím a mikrovláknovou handričkou
-Zem rotuje doľava proti pohybu hodinových ručičiek
-Oko sa úplne prispôsobí na tmu po cca 30-45 minútach,a nočné videnie je čiernobiele.
Po prechode na svetlo trvá úplné prispôsobenie oka kratšie ,cca 2-3 min.
- Kúpte si baterku s červeným svetlom. V noci nenaruší nočné videnie oka ;)
Prílohy:
Posledná úprava: 31.03.2015 20:14 od xander711.
COM_KUNENA_VIEW_DISABLED
Moderátori: Autogen, Viking
BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes