10 naj kníh a filmov

imagesTrochu to uvoľníme. 10 mojich naj kníh a filmov z postapo tématikou. Je to len osobný rebríček, ale snáď Vás mierne navnadí.

 

 

Knihy

1., Piknik u cesty. Arkadij a Boris Strugackij, Vyšlo aj ako STALKER. Пикник на обочине. 

Čo dodať? Absolútna klasika. Najlepší z najlepších. Nedá sa zrovnávať z rovnomennou hrou. Toto je o niekoľko tried inde. Zem bola navštívená Hosťami, spravili si tu piknik a ostal po nich trochu bordel. Prišli a odišli. A u nás po nich ostala ZONA. Stalkeri sú týpci , čo chodia do ZONY a prinášajú z nej veci. Snažia sa v ZONE prežiť a zarobiť na nej. Geniálna kniha

2., Tma a Tma 2.0. Ondřej Neff.

Náš svet skončil. Jednoducho prestala fungovať elektrina. Nie tá čo máme v zásuvkách, ale ako veličina, prírodná sila. Zo dňa na deň. Brutálny popis sveta navráteného do doby temna. Žiadne telefóny, GPS, chladničky, auta. Nič. A miliardy ľudí neschopných sa prispôsobiť. A TMA 2.0 ?

No autorovi sa zdalo, že to čo napísal je ešte jemné/ verte mi nie je !/, tak ešte pritvrdil a vytiahol na povrch všetku špinu z nášho vnútra na povrch.

3., Deň Trifidov. John Wyndham

Ľudia pestujú Trifidy. Inteligentné rastliny produkujúce olej. Tie sa môžu pohybovať a zabíjať žihadlom. Dosť divná myšlienka, ale nie podstatná. To dôležité sa stane keď väčšina ľudstva oslepne a stane závislou na hŕstke tých, čo im zrak ostal. A Trifidy sa vyberú na lov. Ale na lov sa vyberú aj ľudia ktorý to prežili a zásoby jedla, zbrani pomaly dochádzajú.

4., Drsný spasiteľ. Miroslav Žamboch

Presne takto si predstavuje každý správny chlap seba samého v postapo svete. Biomechanický kôň, Brokovnica, Granátomet a Nôž. Verte mi veľké písmená sú na mieste. Svet sa zbláznil, keď ľudia ukrižovali Ježiša Krista. Myslím druhý krát. Otvorila sa Druha strana a ľudia sa stali len chovným dobytkom na scéne upírov, démonov a šialených starých bohov. A zastaviť to môže len jeden Tvor. Drsný spasiteľ.

5., Cesta. Cormack McCarthy.

Presný opak predchádzajúcej. Takto si to nepredstavuje nikto. Svet po nejakej katastrofe. Všetko je mŕtve a umierajú aj ľudia. Žiadna nádej, žiadna budúcnosť. Len cesta otca a syna niekam. Niet kam dôjsť. Dá sa len prežiť do ďalšieho dňa. Nezmrznúť, nezmoknúť, zohnať niečo na jedenie, vyhnúť sa banditom. Život bez života, nádeje, partia rozohraná z bohom.

6., Cesta krve, Jiří Kulhánek

Klasika na našich luhoch a hájoch. Jeden proti všetkým. Zombákom, ufákom, proti všetkým. Zbijú ho, vylieči sa, ozbroji. Znovu ho zmlátia,vylieči sa, znovu sa vyzbrojí ešte lepšie a znovu ho zbijú. A takto až do víťazného konca. Znie to debilne, ale na počudovanie sa to skvele číta :-)

7., Metro 2033,Metro 2034, Dmitrij Glukhovsky

Klasická ruská škola. Dej sa ťahá ako med, je plný filozofických myšlienok sem tam nejaká tá moderná akcia. Moc pekné knihy. Večná škoda blbého prekladu. Úžasná atmosféra temného metra plná strachu, vnímania Arťoma, jeho myšlienok.

8., Malevil, Robert Merle

Jadrová vojna zmetie ľudí z povrchu zeme. Prežijú len náhodný typci. A snažia prežiť. Kniha má 40 rokov, ale je to paráda. Autor sa dotkne všetkého. Zrnko, zem, dobytok,vzájomné vzťahy, ženy medzi mužskou väčšinou, viera,politika...

9., Vojna s Chtorr, David Gerrold

Chtooooooorrrr!. Invázia z vesmíru. Totálna. Najprv decimácia ľudstva epidémiami, potom nasadenie cudzieho ekosystému a príprava našej palnéty pre skutočnú inváziu. Je to klasika.

10., Alej prekliatia, Roger Zelazny

Krajina po atómovej vojne - prežívajú zvyšky civilizácie. V Bostone vypukne epidémia moru a vakcínu má iba Los Angeles. Zo západného pobrežia vyrážajú tri obrnené nákladné autá, ktoré majú za úlohu vakcínu cez zamorené a zničené územia dopraviť. Vzhľadom na takmer neprejazdný terén je táto cesta nazývaná Alej prekliatia ...

Filmy

Nie som veľký filmový fanúšik, takže toto je zoznam bez poradia.

1., Threads /Vlákna/ 1984 .

Desivý, brutálny naturalistický. Je to len TV film, žiadne veľkolepé epické filmové veľdielo. Demonštrácie pred vojnou, jadrový útok, umieranie, kolaps,hladomor,choroby. Kolaps civilizácie zo všetkým tým najhorším čo si dokážete predstaviť. Naozaj desivé...

2., Kniha prežitia 2010, Book of Eli

Sám proti všetkým. Opäť osamelý vlk na ceste za svojim cieľom krížom po Amerike. Žiadny zákon, žiadna civilizácia. Ale v podstate pekný film. Na postapo je to až očarujúce. Oproti predchádzajúcemu filmu Vlákna je to romantika a prechádzka po parku.

3., Mad Max

Každý pozná Mad Max. Je to austrálsky Machoman. Ked do postapo sveta tak jedine ako MadMax. Najmä 2 je paráda. A vraj sa točí 4. Ale už bez Tmela Zgibsom.

4., Ja, legenda 2007

Posledný človek na svete. On, jeho pes, M4 a nočný mutanti. Skvelý úvod, patetický stred a rozpačitý záver. Škoda.

5., Potomkovia ľudí, 2006

Čo keď sa už nenarodí žiadne dieťa? Totalita, občianske práva nulové, Vizuálne výborne, atmosféra úžasná. Moc pekný film. Žiadny supermani, postavám veríte, a mate pocit že náš svet od toho vo filme až tak ďaleko nie je...

6., Resident Evil

Umbrella Corp. Je tu pre Vás. Zbesilá akcia nádhernej Milli Jovovičovie. Ale je to len masaker bez nejakej extra myšlienky. Je to proste hra vo filme. Niekedy naozaj máte pocit, že pozeráte kamošovi cez plece ako drví zombíkov myšou. Niektoré scény ale dokonale. Milla v asymetrickej sukničke proti zmutovanému dobermanovi je lahôdka.

7., Svetová vojna Z, 2013

Vred Pitt rieši zombíkov.Film pekne odsýpa , ale kniha je lepšia/eee...kniha je lepšia vždy :-)/

8., 12 opíc, 1995

Svet po katastrofe a jediné riešenie je cestou v čase tej katastrofe predísť. Veľmi dobre. Jeden z mála inteligentných sci-fi filmov.

9., 28 dni po, 28 tyždňov po.

Agresívne, drsné. Panademia v priamom prenose. A sekanie zombákov vrtuľou je ale už fakt mimo …

10., Cesta

Po knihe som sa celkom tešil, ale natočiť niečo tak depresívne a v podstate bez deja ako je tato kniha bolo zrejme nad schopnosti tvorcov. Vigo Mortensen to trochu zachránil, ale len trochu. „Neplač, musíme isť daľej....“

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes