Ako reagujú ľudia na mimoriadne situácie.

300Váš prvý a najväčší problém bude stres. Možno si myslíte, že táram, ale keď sa nad tým zamyslíte, pochopíte že ani veľmi nie. Núdzové situácie spôsobujú extrémne množstvo fyzického a emocionálneho stresu. Pochopenie toho, ako sa vysporiadať s týmto stresom pomôže znížiť jeho vplyv a môže výrazne zvýšiť Vaše šance na prežitie.

Najhoršia vec, ktorú môžete urobiť, je prísť o svoju vôľu prežiť. Je to taká čítankovo psychologická v podstate nič nehovoriaca veta. Ale štatistiky ukazujú, že 95% ľudí, ktorí zomrú s psychologickou traumou, umrú v prvých troch dňoch po traumatickej udalosti. 

Najbežnejšie reakcie na stres v núdzovej situácií.

 • STRACH:  Úzkosť a panika sú priamym dôsledkom strachu, čo všetko sa ešte môže stať. Ak prichádza teta panika, musíte si rýchlo uvedomiť, že vy ste ten kto prikrmuje jej oheň, a len a len Vy môžete prijať opatrenia na jej zatlačenie tam kam patri, do kúta, do koša, proste do ..... 
 • DEPRESIA: Depresia v situácii prežitia je vrah. Ako náhle depresia príde, tak sa rýchlo stáva takmer nemožné robiť akékoľvek racionálne rozhodnutia. Musíte urobiť všetko, čo je vo vašich silách, aby sa vaša myseľ zamerala na pozitívne myšlienky. Proste je to niečo, čo sa môže zdať trochu divné na prvý pohľad, ale je TO dôležité, musíte byť pozitívne naložený za hocijakej situácie
 • HYPERAKTIVITA: Tvárou v tvár nebezpečenstvu, sa niektorí ľudia stávajú mimoriadne rozrušený a aktívny vo všetkých oblastiach čo Vás napadnú. Na vlastné oči som videl človeka, ktorý v kritickej situácií začal zmývať podlahu, upratovať, prezerať šatník, proste veci úplne irelevantné k danej situácii. Keď sa to stane, môžete podniknúť kroky, ktoré budú škodlivé pre Vaše prežitie.
 • HNEV: Hnev je prirodzená reakcia na mimoriadnu situáciu. V niektorých prípadoch hnev môže byť váš priateľ. Môže Vám poskytnúť osobitnú silu a bdelosť pri konfrontácii z bezprostredné nebezpečenstvo. Je to úplne prirodzená reakcia, ktorá umožňuje ľudstvu prežívať už tisíce rokov. V iných prípadoch ale môže zatemniť Váš úsudok a núti vás robiť iracionálne rozhodnutia tak pozor naň.
 • VINA: Vina je veľmi častá emocionálna reakcie pre obete. V skutočnosti sa mnoho preživších cíti previnilo za to že prežili. Často sa preživší bude zaoberať tým, čo by mohol urobiť pre ostatných, alebo sa obviňujú pre danú situáciu.

Ako to teda zvládnuť?

 • Warface Zhlboka sa nadýchnite, povedzte si, že Vás ta sviňa (strach, panika či depresia) nedostane, a začnite robiť to na čo ste sa predsa už pripravovali. Vy predsa máte plán, a mať plán je najlepší spôsob, ako odkázať svoju vlastnú problémovú myseľ do patričných medzí.
 •  Urobte si čas pogratulovať si aj pre malé víťazstvá. „OK, si frajer, zliezol si z toho blbého rebríka, a teraz pôjdeš presne tam, kde ťa čaká Tvoja žena a dcéra, čo Ťa ale fakt, že kua potrebujú!“  
 • TRÉNUJTE: Ľudia, ktorí sú pripravení a vedia čo očakávať v priebehu mimoriadnej situácie, sú ďaleko menej náchylný, že sa dostanú do pasce psychologických sračiek uvedených vyššie. Uistite sa, že budete trénovať v strese, únave, hneve, v daždi či zime, takže sa budete cítiť pohodlne v každej reálnej situácii.
 •  Čítať, čítať a potom čítať ešte viac. Znalosti sú kľúčom k prežitiu, vedieť čo robiť, keď sa to posere, Vám pomôže udržať chladnú hlavu aj počas najviac stresujúce situácií.
 •  Relaxačné techniky. Budhisti čítať nemusia. Naučiť sa, ako sa uvoľniť počas stresujúcej situácii je rozhodujúce pre prežitie. Hlboké dýchacie techniky, jóga a ďalšie relaxačné techniky sú cenné zručnosti, ktoré by ste mali zvládnuť.
 • Ostaňte pozitívny. Vždy a za všetkých okolnosti. A najmä v prítomností detí a nežnejších polovičiek. Vy musíte byť ten čo to zvládne, ten čo prekročí rieku Jordán, ten za kým oni pôjdu. Alebo tak aspoň musíte vyzerať. Dobré príklady tiahnu.

 Čo by nemalo chýbať vo Vašom BOB –e

 • Malý lacný (drahý ak neviete kam z peniazmi) tablet. Obsah: hry najmä ak máte deti, na odreagovanie, navyše môže byť plný cenných manuálov či príručiek na prežitie.
 • Pre deti pár hračiek, ktoré určite upokoja Vaše aj ich chvíle, keď sa nedá robiť nič iné ako čakať.
 • Par rodinných fotiek.
 • Biblia. Ak ste veriaci , dôvod je jasný. Ak nie, je dosť možné, že ak prežijete sa ním stanete. Neboli by ste ani prvý, ani posledný.
 • Karty. Sú skvelým doplnkom k večernému ohňu, keď ešte nenastal čas príbehov.

Veľa duševných síl na nadchádzajúce obdobie. Ak to dopadne dobre, čaká nás len "pekelné" obdobie vianoc. Ak zle, tak na vianoce budeme už len spomínať.

Zdieľajte, lajkujte, potešíte nás a snáď aj niekoho, kto nás nájde vďaka Vám.

 

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes