Situačné povedomie I.

timeforactionZdar Stalkeri. Úspešne sme zmigrovali, tak sa môžeme opäť venovať Našej Veci :-) . Dnes načneme novú tému, možno malý seriál o veci zvanej situačné povedomie.

 

 

Čo to vlastne je? Najlepšie by som to popísal ako stav mysle. Je to všetko okolo Vás, ľudia, auta, chodník, a záleží len na Vás, ako sa na svet okolo seba pozeráte. Ide o to aby ste vedeli o všetkom , čo sa okolo Vás deje bez toho aby ste sa na to museli sústrediť, alebo vedome si to uvedomovať. Vnímanie svojho okolia pomocou svojich zmyslov vo Vašom bezprostrednom okolí ako aj mimo Vášho vizuálneho perimetra. Je to veľmi ťažká vec, kto to skúsil vie. Nedá sa to dosiahnuť bez cieleného tréningu a sebadisciplíny.

Priekopníkom tréningu situačného povedomia bol americký inštruktor streľby, bývalý mariňák a spisovateľ John „Jeff“ Cooper.
No a tento týpek zaviedol 5 stupňovú škálu stavov mysle v bojovej situácii. Samozrejme, primárne to bolo určené pre armádu, ale veľmi dobre to vyhovuje aj pre nás, Stalkerov. Názov tejto škály je Combat Mindset alebo Cooper Color Code. No a z toho druhého názvu je zrejmé, že sa nám v tej škále objavujú aj nejaké tie farby, tak sa to pozrime bližšie.

cooper color code definitionCooper Color Code.
K najdôležitejším prostriedkom prežitia nejakej bojovej konfrontácie podľa Coopera nie je ani zbraň, ani bojové zručnosti. Hlavným nástrojom je Combat Mindset „bojové myslenie“. Farba nemá nič spoločné s taktickou situáciu ani úrovňou bdelosti či pripravenosti, je to stav mysle. Cooper učil ako sa rýchlo dokázať prepnúť medzi úrovňami a ako zotrvať na tom ktorom leveli dlhodobo.

  • BIELA
    Nič netuším, nevnímam , na nič nie som pripravený. Toto je normálny duševný stav, v ktorom sa nachádza väčšina populácie v civilizovaných krajinách. Nič nám nehrozí, nič nesledujem. Ak budete napadnutý v stave biela , jediné čo Vás môže zachrániť je neschopnosť útočníka. Vaša reakcia bude pravdepodobne „Preboha, čo sa deje?, Prečo práve ja?“
  • ŽLTÁ
    Uvoľnený, ale v strehu. Nehrozí nám žiadne konkrétne nebezpečenstvo. Ale ste si vedomí potenciálneho problému. Tmavý podchod, zhasnutá lampa na chodníku, dve hlavohrude na druhej strane ulice. V okamihu akonáhle nosíte zbraň, by tento stav by mal byť Váš východzí. Všímate si kto vchádza do dverí, vidíte vedľa Vás auto a v ňom chlapa s tmavými sklami. V stave žltá môžete fungovať neobmedzene dlho, tak dlho ako si dokážete strážiť svoju 6 hodinu :-).
  • ORANŽOVÁ
    Vo Vašej mysli bol spustený alarm, niekto alebo niečo spustilo bojový poplach. Váš radar zaznamenal problém a ste nútený vyhodnocovať. Pokiaľ ten maník začne prechádzať ulicu smerom ku mne , budem musieť spraviť to a to. Vaša zbraň stále ostáva za Vašim pásom, nôž je stále vo vrecku. Pobyt v zóne oranžová, môže byť psychicky náročný, ale môžete v nej zostať tak dlho ako je treba. Ak hrozba pominie prechádzate do stavu žltá.
  • ČERVENÁ
    Stav červená je boj. Alarm zo stavu oranžová bol skutočný a nastal čas zúročiť Váš tréninig.
  • ČIERNA
    Katastrofické zlyhanie mentálneho a fyzického výkonu. Prestávate myslieť racionálne, Vaše konanie je kontraproduktívne. Tento stav môže nastať pri prechode z bielej alebo žltej do stavu čerená, alebo pri dlhodobom pobyte v červenej a nie ste psychicky alebo fyzicky schopný ďaľej bojovať.

Situačné povedomie je kľúčom k osobnej bezpečnosti. Jednoduché vysvetlenie pojmu ,je proste za každých okolnosti vedieť , čo sa okolo Vás deje.
Ponúkam Vám osem drillov, cvikov , ktoré Vám pomôžu posunúť sa ďalej, a zároveň zistiť ako na tom Vaše vlastné povedomie je.

  1. Periférne videnie
    Každý z nás ho má, ale málokto ho naozaj používa. 90% časy sa pozeráme tunelom a sústreďujeme sa na jednu vec. Vyskúšajte. A vyskúšajte si to aj keď s niekým telefonujte, a bude prekvapený ako veľmi Vás ten telefon obmedzuje a ste nesústredený na svet okolo Vás.
  2. Používajte reflexné povrchy.
    Prechádzka po meste je na to ideálna. Alebo aj prechádzka po shopping centre. Skúste použiť tieto povrchy na to aby ste vedeli čo sa deje za Vami , na Vašej šiestej.
  3. Predstavujte si.
    Trénujte čo by ste spravili, keby tam ten typek chcel zaútočiť na Vašu ženu, na Vás. Predstavujte si to. A čo spravíte , keď sa spadnú všetky schody v nákupnom centre. Čo spravíte keď....Čím viac si takto natrénujete nanečisto, tým budete viac psychicky pripravený na skutočné riešenie.
  4. Identifikujte všetko vchody a východy z budovy.
  5. Spočítajte ľudí v reštaurácii, v autobuse, v krčme.
  6. Pamätajte si auta, ktoré odbočia tam kde Vy.
  7. Sledujte ľudí okolo seba.
    A pokúste sa prísť len z pohybov, oblečenia a správania na ich príbeh. Odkiaľ idú? Akú majú náladu? Aké majú zamestnanie?
  8. Spočítajte autá na parkovisku pre marketom.
    V koľkých z nich sedeli ľudia? V koľkých boli chlapi?

Proste a jednoducho cvičte svoju myseľ a všímajte si svet okolo Vás. Raz sa Vám to možno zíde...

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes