Ako moderný svet ničí pud sebazáchovy.


urbanDnešný svet by sa našim predkom zdal magický. Naše potreby sú pokryté takmer okamžite, máme čistú vodu len otočením kohútika, teplo stlačením gombíka, a svetlo stlačením vypínača.

 

 

 Jedlo v krabiciach, ktoré stačí zohriať a človek má pripravený obed za 5 minút za pomoci mikrovlnky. Sporáky v dnešnej dobe slúžia v niektorých krajinách len na ozdobuNáš svet je pohodlné a čisté miesto plné akýchkoľvek potrebných zdrojov, pre ktorých výrobu museli v minulosti ľudia vynaložiť veľké úsilie.Avšak všetko toto pohodlie prichádza s veľkou cenou. Takou, že si ani neuvedomujeme ako ľudstvo spohodlnelo až pokým sa nedostaneme do situácie, kde to jedlo skrátka nemáme a čísla na termostate už nemajú žiadny zmysel. Moderný život ničí survivalistický inštinkt. Väčšina ľudí si proste kúpi riešenie na svoje problémy za peniaze.

Rýchle riešenia redukujú schopnosť riešiť problémy

Včera som zistil, že mi došlo oregano.Zvyčajne, by som proste skočil do auta a išiel nejaké kúpiť. Kúpil by som teda oregano a nejaké ďalšie kraviny , ktoré by mi padli do oka ako už býva zvykom a cestou domov poprípade kúpil kávu.Ale čo ako ho nie je kde kúpiť? To ma donútilo premýšľať ako v takýchto časoch ľudia riešia svoje problémy.Kupujeme si riešenia k našim problémom. Pomalú prípravu jedla nahradili fast foody. Nahrádzame namiesto opravovania. A to dokonca aj vzťahy. 

Ideme do obchodu.  Objednáme si čokoľvek nové čo potrebujeme z Amazonu a na ďalší deň ráno to máme pred dverami. Ak nám odíde centrálne kúrenie odíde proste si zapojíme nejaký malý ohrievač, pokým nepríde týpek a neopraví to. Keď sem dôjde namiesto toho aby to rozobral a opravil proste len nahradí niektoré časti alebo rovno celé zariadenie.
Čo toto znamená?
To znamená, že riešenie na takmer akýkoľvek problém , ktorý sa objaví si môžeme kúpiť. Takmer všetko čo si myslíme,že potrebujeme si môžeme kúpiť, často už do 30 minút po tom ako nám to príde na um.

Schopnosť riešiť problémy už takmer neexistuje.

Musíme sa dostať z tohto stereotypu. Pretože niekedy, a ten deň príde, sa z vašich problémov nebudete môcť dostať peniazmi. Občas budete problém musieť vyriešiť sami, vymyslieť nejaké možnosti, a pomocou nich vyriešiť vlastný problém.
Problém je, že väčšina ľudí nie je zvyknutých takto žiť. Boli tak vychovaní a tak isto aj generácia pred nimi. Deti sú citlivé stvorenia. Fráza “Toto sa mi nepáči” je ako zaklínadlo , ktorým sa ľudia chránia proti všetkému čo sa im nechce alebo nepáči.
Ak takto budeme pokračovať ešte jednu- dve generácie nebudeme sa sami vedieť postaviť ani z gauča. V dnešnej dobe je veľmi málo ľudí, ktorí žijú ako naši predkovia a potraviny a teplo si vyrábajú sami.
V skutočnosti neschopnosť ľudí riešiť vlastné problémy nás privedie do záhuby.  Pretože keď nastane SHTF nikto nebude vedieť ako sa o seba postarať.
Príklad: pamätáte keď východné pobrežie USA zachvátila piesočná búrka pár rokov dozadu?

Do troch dní, boli ľudia úplne bez jedla a prosili vládu o pomoc./bez tituliek/

Veľa z nich nebolo schopných prežiť bez pomoci viac ako týždeň. Vo veľkej amerike....

 

Keď nastane SHTF nechceme sa ocitnúť v situácií ako ľudia spomínaní vyššie. Takže tu sú 4 veci , ktoré každý z nás môže spraviť pre zlepšenie

1.) Opravujte a nahrádzajte.

Predtým ako kúpite náhradu pre svoj rozbitý widget, zamyslite sa nad tým ako ho opraviť. Rozmýšľajte nad tým ako veci fungujú a používajte mozog namiesto toho, aby to za vás robil niekto iný. Začnite teraz tým, že nebudete bežať do obchodu alebo sa neprihlásite na Amazon a objednáte si riešenie vašich problémov.
Naučte sa opravovať a udržiavať jednoduché zariadenia v dome. Naučte sa ako vymeniť pneumatiku. Naučte sa variť a pestovať potravu. Používať náradie a iné elementárne veci.
Nenahrádzajte veci zapojte trochu svojho vnútorného McGuyvera.

2.) Nečítajte o tom , žite to.

A čo viac, snažte sa vyriešiť veci bez toho, aby ste sa pozreli na internet. Nehovorím, že ja internet nepoužívam ... používam možno až moc. (Nedokážem ani povedať koľko mojich informácií pochádza z youtubu.) Ale naučte sa pozorovať a používať svoje inštinkty.
Môžete celý deň pozerať videá o tom , ako vychovať kuriatka, ale pokiaľ ich naozaj nebudete vychovávať, nevytvoríte si tú schopnosť a nebudete vedieť čo robiť ak sa niečo stane.
Toto isté platí aj pre oveľa dôležitejšie veci ako sú kuriatka. Ak sa chcete niečo naučiť musíte to skúšať stále dookola štýlom pokus-omyl.

3.) Predpovedať a pripraviť sa.

Toto je to , o čom je preperstvo. Myslíme dopredu na najhorší možný scenár. Kupujeme si zásoby. Máme plnú pivnicu jedla, náradie a plán čo robiť keď nastane SHTF.
Tým, že myslíme dopredu na veci, ktoré sa môžu stať, nebudeme zaskočení keď sa naozaj stanú. Máme už dokonca pripravený aj plán B keby náhodou plán A zlyhal.

4.) Akceptujte situáciu.

Keď nastane SHTF, musíte dodržať 3 špecifické kroky. Nesmiete panikáriť a musíte prijať to najhoršie, rýchlo vymyslieť plán a musíte reagovať na všetko okamžite. Ak váš plán nefunguje musíte to prijať a začať odznova s plánom B či C. Alebo koľko písmen bude treba na záchranu života .
V The Unthinkable, čo je jedna z mojich najobľúbenejších kníh o prežití, Amanda Ripley napísala interview s 11 ľuďmi, ktorí prežili tragédiu z 11.9.2001. Dôvod prečo prežili bol , že vedeli okamžite reagovať a nezačali panikáriť. Títo ľudia opísali posledné chvíle predtým ako sa to celé udialo.  Bolo tam veľa ľudí, ktorí proste nevedeli prijať fakt, že lietadlo narazilo do budovy, a že sa musia okamžite evakuovať. Niektorí dokonca nerobili nič, len pokračovali vo svojej práci. Nemali rovnakú potrebu utekať ako tí, ktorí túto udalosť prežili. Práve z tohto dôvodu mnoho z nich v tomto nákupnom centre zomrelo a prežili len tí, ktorí jednali okamžite.

Len premýšľajte.
Premýšľajte o našej dnešnej spoločnosti , ktorá je unesená rodinnou drámou Kim Kardashian a novým fast-foodom otvoreným na rohu. Aká je podľa vás asi šanca, že títo ľudia budú schopní prijať náhlu životnú zmenu? Takú, ktorá znamená nadobro opustiť svoj starý život a začať odznova bez jedla či elektriny? Taký, kde si budú musieť všetku potravu dopestovať sami?
Nesmieme sa nechať obmedziť týmto životným štýlom. Pripravte sa na život, kde všetky vaše problémy nevyrieši internet a potraviny nezoženiete tak, že skočíte do auta a za 30 minút ste doma s plnou taškou jedla.
Nečakajte kým vám niekto povie odpovede na vaše problémy. Nájdite riešenie sami, skúšajte , opravujte, vylepšujte.
Buďte v tej menšine, ktorá toto robí. Myslite dopredu.
Zdroj:http://readynutrition.com/
Preklad: Katoci

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes