Zuhoľnatená látka – charcloth

P1110508-300x251Charcloth je v mojej výbave najcitlivejším práchnom. Zachytí aj najjemnejšie iskry a rozšíri ich bez ďalšieho úsilia. Dá sa jednoducho vyrobiť z odpadových tkanín z bavlny.

Charcloth vzniká procesom zvaným pyrolýza. Je to proces, pri ktorom je organický materiál chemicky rozložený vo vysokej teplote a bez prístupu vzduchu.

V prírode už tento proces nie je až taký vedecký a noblesný. Jednoducho naplníte plechovú krabičku hrubšou bavlnenou látkou. Ja obľubujem rifľovinu. Môžete látku nechať zuhoľnatieť aj zabalenú v alobale. Potom krabičku hoďte do ohňa, on už sa o všetko postará. Nezabudnite nechať, resp. navŕtať malú dierku na unikanie rozpínajúcich sa plynov. Unikajúce plyny budú chvíľkami efektne horieť. V závislosti od materiálu, ktorý nechávate zuhoľnatieť, je potrebné ho tepelne upravovať 15-60 minút. Rýchlo sa dá naučiť, kedy je práchno málo urobené a kedy zasa vyhorené. Textúra materiálu by mala ostať rovnaká a aj keď s ním budete manipulovať nemal by sa rozpadať.

Pokiaľ radi improvizujete a škrtáte dostupnými materiálmi v prírode o starý pilník alebo opinel tak najlepšou voľbou na zachytenie slabých iskier je práve charcloth. Ak ho máte viac, nebudete mať problém rozfúkať aj vlhké hniezdo.

Osvedčený materiál na zuhoľnatenie je aj práchnivé drevo, ale v podstate môžete použiť akýkoľvek pevný organický materiál.

Keď sa mi charcloth začne míňať, vyhradím si pár hodín a vyleziem von. Nazbieram drevo na hodinový oheň a urobím čo treba.

003

Rifľovina, bavlnené tričko a práchnivé drevo.

007

Klincom urobené dierky na únik plynov.

P1110464

Návody odporúčajú položiť nádobku na pahrebu, ale nie je potrebné čakať, kľudne to hoďte do ohňa.

Vylet20082025-044

Staré čierne rifle pripravené na zuhoľnatenie.

Vylet20082025-045

Na zapálenie ohňa som použil zbytky charclothu, uhlíkový opinel a kamienok. Škrtal som kamienkom o chrbát čepele opinelu, ktorý som držal nad práchnom tak, aby iskry padali naň.

Vylet20082025-048

Rozfúkané hniezdo šlo do pripraveného ohniska s jadrom z jemných smrekových konárikov.

Vylet20082025-052

Výsledok. Kvalitné práchno so zachovanou štruktúrou.

Vylet20082025-055

Zdroj: www.survivor.sk z láskavým povolenim.

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes