LEADER PRO ED - postrehy

Ďalekohľady FOMEI 10 x 42 DCF LEADER pre ED FMC

FOMEI 8 x 56 DCF a LEADER pre ED FMC

 

 

firma FOMEI z Hradca Králové nám predstavila prototyp nového systému pozorovania ďalekohľadov vybavených optickou sústavou s novými ED sklami, viditeľne zvyšujúcu kvalitu ďalekohľadov a pohodlie pozorovania. Poľovníci vyjadrili silný záujem na nové sériové ďalekohľady, dostali sme obidva modely na vyskúšanie.

 

Štruktúra

Nové ďalekohľady Leader PRO ED sú určené pre všetkých poľovníkov a náročných užívateľov, profesionálov z rôznych odborov, Leader 8x56EDktorí potrebujú na výkon povolania kvalitný pozorovací prístroj. Veľmi dobre sa nové LEADRE PRO ED uplatnia v turistike, ľubovoľnom pozorovaní prírody a pri ďalších činnostiach. ED technológia a povrchová úprava šošoviek FMC-Phase coating /povlak/, zabezpečuje maximálnu ostrosť a jas optiky ďalekohľadov kategórie s vysokým rozlíšením High Resolution. Hranoly vyrobené z materiálu BaK4 majú na povrchu Phase Coating. Konštrukcia optickej sústavy zabezpečí široký uhol pohľadu. Svetelnosť optiky LEADER PRO ED umožňuje pozorovania v tých najnáročnejších podmienkach, vrátane pozorovania v noci. Telo ďalekohľadov je vyrobené z magnézia, ktoré je silnejšie ako oceľ, ale hmotnosť je rovnaká ako hliník. Obidva nové ďalekohľady dokážu zaostriť objekty vzdialené len dva metre. Priame tubusy sú potiahnuté ochrannou vrstvou z čiernej gumy, zdrsnené jemným pieskovým vzorom. LEADER 10x42 PRO ED má tubusy spojené dvoma mostíkmi s hriadeľmi, umožňujúce optimálne nastavenie pozície okulára oproti očiam. Otáčanie centrálneho ostrenia je na zadnej strane mosta, dioptrická korekcia sa vykonáva s klasickým prstencom na pravom okulári. Mohutnejší LEADER 8x56 má tubusy spojené jedným dlhým mostíkom, v ktorej osi sa nachádza pohodlne nastavený krúžok dioptrickej korekcie, ktorý sa už osvedčil u LEADROV. Za prstencom je ovládanie centrálneho ostrenia. Optimálna vzdialenosť na oči a pozorovanie s nasadenými dioptrickými alebo slnečnými okuliarmi poskytujú nastaviteľné okuláre. Okrem pozorovania v rukách je možné obidva ďalekohľady upevniť na statív pomocou závitu na hlavu stredovej osi. Závit je chránený proti poškodeniu odnímateľnou krytkou.

LEADRE PRO ED sú v súlade s požiadavkami na moderné ďalekohľady sú plnené suchým dusíkom, poskytujú odolnosť voči prieniku vody, prachu a orosenia optického systému pri náhlej zmene teploty. Gumené krytky objektívov ďalekohľadov sú vybavené praktickými gumenými úchytmi, krytky okulárov sú upevnené na nosnom popruhu tak, že neexistuje riziko straty. Okrem flexibilného popruhu vyrobeného z moderných materiálov a stierky umožňujúcu bezpečné čistenie skiel sú LEADRE PRO ED dodávané s moderným dvojdielnym skeletovým puzdrom a popruhom. Puzdro sa uzatvára pomocou zipsu s dvoma jazdcami.

 

Extra-low rozptyl technológie

Výhodou a najväčším prínosom konštrukcie objektívov nových ďalekohľadov LEADER PRO ED sú nové sklá ED – Extra-Low dispersion. ED skláLeader10x42ED sú z materiálov s veľmi malou disperziou. Pri prechode svetla ľubovoľným materiálom dochádza k jeho lomu pod uhlom, ktorý je úmerný vlastnostiam optického materiálu (index lomu). Vzhľadom k tomu, že index lomu materiálu sa mení na rôzne vlnové dĺžky dopadajúceho žiarenia, dochádza pri prechode, bieleho svetla materiálom k jeho rozkladu na spektrum. Biely obraz je takto rozložený na sadu farebných obrazov, ktoré majú rôznu veľkosť a polohu zaostrenia. Nie je preto možné ideálne zaostriť obraz bez farebného ,“duhového“, lemovania, ktoré má potom zásadný vplyv na svetelnosť a hranovú ostrosť objektívu. Niektorí výrobcovia, teraz aj FOMEI, využívajú pri konštrukcii objektívov materiáli s extrémne nízkou disperziou (ED skla), t. j. v závislosti indexu lomu vlnovej dĺžky. Z tohto dôvodu sa darí minimalizovať chyby farieb a dosiahnuť prakticky ideálne zobrazenie svetelnosti a hranovej ostrosti obrazu. Tieto vlastnosti využívajú nové moderné ďalekohľady FOMEI LEADER PRO ED.

 

LEADER PRO ED v slnku aj v daždi

Nové ďalekohľady LEADER PRO ED ma zaujali už na FOMEI TOPE 2009 a toto leto som mal možnosť vyskúšať si dva modely. Neustále som si ich bral na služobné cesty aj do lesa a počasie mi umožnilo vyskúšať všetky ich vlastnosti. Pôvodne som mal záujem vyskúšať odolnosť proti vode, položením ďalekohľadov pod sprchu, ale aj silné dažde, ktoré vystriedali viac ako tridsaťstupňové teploty v lete zariadili všetko za mňa. Už roky nosím dáždnik len výnimočne, pretože prekáža v ruke. Pršiplášť som zas lenivý si brať, pretože ja nie som z cukru a studená voda mi nevadí. Boli dni a noci, keď som sa vracal mokrý viac ako vodník, ktorému obyčajne voda kvapká z fraku. Dávku vody, ktoré obidva LEADRE PRO ED vydržali zavesené na mojom krku a pri pozorovaní, by nahradilo niekoľko hodinové plytvanie vody z vodovodu, ale ja by som prišiel o zážitok a aj o dosť peňazí.

Avšak, poďme k poznatkom. Prietrže mračien a vetrom hnané dažde, aj celodenné teploty a sparné noci obidva Leadre zvládli na jednotku. Občas som musel zotrieť okuláre, aby som videl cez doterné kvapky vody. Optická sústava s ED sklami a kvalitnými antireflexnými vrstvami zobrazuje všetky pozorované predmety, zver a krajinu ostro s vernými reálnymi farbami, čo je odklon od starších ďalekohľadov FOMEI, ktoré spravidla zafarbujú všetko pozorované k mierne teplým tónom. Teplé tóny sú pre ľudské oko príjemnejšie ako studené a ľahké tónovanie starším modelom neuberá na kvalite. Nové LEADRE ED PRO idú svojou vlastnou cestou smerujúcou viac k reálu. Ak sa prikláňa medzi teplé tóny, potom veľmi jemne a takmer zanedbateľne. Použitie ED skla výrazne zlepšuje kvalitu zobrazenia pre oči skúsených pozorovateľov a neskúsených a rozhodne nejde len o marketingový ťah, majúci snahu vymámiť od zákazníkov viac peňazí. Obraz je čistý, veľmi ostrý a neostrosť sa prejavuje až pri úplných okrajoch zorného poľa. LEADER 10x42 PRO ED sa veľmi dobre drží vďaka delenému premosteniu tubusov, ale je škoda, že sa pri jeho konštrukcii nepodarilo zachovať prstenec dioptrickej korekcie na spoločnej osi s ovládaním centrálneho ostrenia. Prstenec na pravom okulári je na klasickom mieste a neuberá na kvalite ďalekohľadu. Uvítal by som aspoň symbolickú stupnicu na kontrolu polohy nastavenia. LEADER PRO ED má 8x56 má mohutnejšie tubusy a ruky sa k jeho povrchu ľahko priľnú. Krúžok osi centrálnej korekcie, nenúti prehmatávať pri nastavovaní sústavy. Ovládanie centrálneho ostrenia ani krúžok dioptrickej korekcie oboch modelov nemajú žiadne vôle a otáča sa veľmi príjemne s nutným odporom. Ostrenie je rýchle, presné a zreteľne pozorovateľné.

LEADER PRO ED s optickým systémom 10x42 má veľmi príjemné rozmery a hmotnosť, vojde sa do takmer každej tašky a vďaka jeho vysokej svetelnosti je vhodný na trvalé nosenie a pozorovanie. LEADER PRO ED 8x56 je síce väčší, ale aj s jeho veľkosťou som nemal problém. Je trochu ťažší a jeho rozmery sú cítiť hlavne pri úchopu. Svoje vlastnosti uplatní tak ako v priebehu dňa, najmä však v noci, kedy vynikne jeho veľká svetelnosť.

Bol som tiež celkom spokojný s flexibilnými skeletovými puzdrami, ktoré chránia ďalekohľady pri náraze výrazne viac ako klasické mäkké puzdra. Otvorenie oboch polovíc puzdra je možné nastaviť prostredníctvom suchého zipsu, takže nehrozí žiadna strata alebo vypadnutie ďalekohľadov. V puzdre je všitá sieťová mriežka, ktorá slúži na uloženie čistiacej sady. Menší Leader PRO ED 10x42 môžete uložiť ešte lepšie, a chrániť tiež proti možnosti vypadnutia po otvorení. Trochu som sa pozastavil nad použitím dvoch jazdcov vyrobených z ľahkých zliatin, ktoré sa používajú na otvorenie zipsu. Jazdci sú po uzavretí puzdra pri sebe a trocha tlmene šumia behom rýchleho pohybu, tak sa nemôže úplne vylúčiť vyplašenie zveri zvukom. Napriek tomu môžem povedať, že pri pomalej chôdzi som vplyvom dotyku oboch jazdcov zver nikdy nevyplašil. V daždi tento možný zvuk zanikne a pri pozorovaní v teplom počasí, som oboch jazdcov spojil gumičkou. Výčitku si zaslúži len ukotvenie nosného popruhu krytu s dvoma nitmi. Obidva nity na konci syntetického popruhu sa časom niekoľkých dní uvoľní a časom hrozí strata puzdra s ďalekohľadom. Majiteľom odporúčam prešiť popruh na oboch stranách niekoľkými pevnými stehmi. So zreteľom na pevnosť puzdra sa nezaobídete bez šidla, ktorým spravíte diery na otvory pre ihlu a prevlečenie nite. Tieto práce budú trvať asi 15 minút a popruh držiteľom odporúčam zaistiť ihneď po kúpe.

 

Vysokú kvalitu za prijateľnú cenu

Ďalekohľady FOMEI 10x42 DCF LEADER PRO ED FMC a Fomei 8x56 DCF LEADER PRO ED FMC a použitím ED skiel na ich konštrukciu, spoločnosť FOMEI urobila veľký krok vpred a ďalšie zlepšenie ich ďalekohľadov. Obidva LEADRE PRO ED som neustále skúšal viac ako dva mesiace a mal som možnosť porovnať ich s inými značkami ďalekohľadov iných značiek, predávaných v rôznych cenových reláciách. S priateľmi, ktorým som LEADRE PRO ED ukázal, sme sa zhodli, že nové ďalekohľady ponúkajú vysokú kvalitu za pomerne nízke ceny. Väčšina priateľov odhadovala cenu viac ako 450€, v skutočnosti je podstatne nižšia. Ďalekohľady Fomei 10x42 DCF LEADER PRO ED FMC a Fomei 8x56 DCF LEADER PRO ED FMC môžem odporučiť pre výkon na lov a všetky pozorovania.

 

Technické parametre:

Model                                    10x42 PRO ED LEADER               8x56 PRO ED LEADER

Zväčšenie                   10 x                                                    8 mm

Priemer šošovky         42 mm,                                               56 mm

Uhol:                          5,6                                                      6,1 5o

Zorné pole v 1000m  98 m                                                   107 m

Minimálna vzdialenosť 2 m                                                3 m

Relatívna svetelnosť   17,6                                                    49

Optický výstup           4,2 mm                                             7 mm

Hranolu                      Bak4                                                  Bak4

Úprava šošoviek         FMC-ED PRO                                   FMC-ED PRO

Statívový závit           áno                                                     áno

Šírka                           125 mm                                              145 mm

Dĺžka                          155 mm,                                             180 mm

Hmotnosť                   800 g                                                  1085 g

 

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes