Intenzimeter IT-65

it65 03Tak sa nám po chvíle čakania dostal pod ruky intenzimeter IT-65. Pozrie mu na zúbok a vysvetlíme si, čo vlastne s týmto prístrojom môžeme merať a na čo nám vlastne bude.

 

 

 

Aj keď sme si už v minulom článku vysvetlili čo je čo, zopakujme si to. Dozimeter meria dávku ionizujúceho žiarenia a intenzimeter okamžitú úroveň. A IT-65 je intenzimeter. Dokáže merať alfa,beta aj gama žiarenie.

Iit65 02T-65 je vojenský intenzimeter /rádiometer/ . Tomu odpovedá jeho vybavenie, presnosť a celková konštrukcia. To znamená je škaredý, robustný, blbuvzdorný a vojensky presný. Teda aby sme boli presný mi, ten pristroj je nepresný :-D. Miera štandardne ± autobus, alebo vojensky ťahač. Základná chyba merania pri teplote 15 ° C až 25 ° C a pri relatívnej vlhkosti 65% je ± 20%, pri teplotách -30 ° C až 15 ° C a 25 ° C až 50 ° C je prídavná chyba ± 30%. Ono si ale treba uvedomiť , že pristroj je určený na použite v zamorenom priestore po alebo počas jadrového konfliktu. To je jeho primárne určenie. Na nejaké laboratórne merania zabudnite. Proste má odmerať či budete mŕtvola ak tam vleziete alebo horšie,či Vašu mŕtvolu treba spáliť alebo stačí zakopať.

OK. Čo teda tvrdi manuál:
Intenzimeter IT-65 je prenosný dozimetrické prístroj určený na meranie úrovne radiácie v zamorenom teréne a na dozimetrické kontrole stupňa zamorenia povrchov osôb, výzbroje, techniky, potravín, vody, rôznych predmetov, objektov a terénu rádioaktívnymi látkami.
Súprava intenzimetru IT-65 tvoria:
- intenzimeter IT-65 ,
- Sonda,
- Taška so zabudovaným kontrolným žiaričom, /moja verzia tento žiarič už nemá, je to protizákonne, nesmiete vlastniť žiadny jadrový materiál. Ale bolo to stroncium konkrétne izotop 90Sr/
- Gumené ochranné návleky na sondu (5 ks), vyzerajú ako prezervatív :-)
- Slúchadlo,
- Pripojovací kábel pre pripojenie prístroja k palubnej sieti,
- Žiarovka 27 V (2 ks)
- Záznamník s návodom na obsluhu prístroja.

Prístroj je vodotesný a znesie ponorenie do hĺbky 0,5 m napájaním riešeným buď z vnútorného zdroja dvoma monočlánkami (typ 5044 alebo 142), alebo z vonkajšieho zdroja - z palubnej siete mobilných prostriedkov 12 V alebo 24 V. Nepretržitá pracovná doba prístroja napájaného z jednej sady čerstvých monočlánkov je 30 hodín. Rozmery tašky sú 265 x 160 x 115 mm. Hmotnosť celej súpravy činní 2,8 kg.

it65 04Čo a ako to teda meria:

Na panely sú dva rozsahy merania:
1. mR/h: radiometrický 0,05 - 500mR/h
2. R/h: rentgenometrický 0,05 – 500R/h

Na 1. rozsahu meria pomocou GM (Geiger-Müllerovej) trubice umiestnenej v sonde, na 2. rozsahu meria pomocou ionizačnej komory zabudovanej v prístroji. Úroveň radiácie je zobrazovaná ručičkovým prístrojom.
Na 1. rozsahu je tiež indikovaná praskaním v slúchadle, ktoré sa pripája na konektor označený SL. Pre meranie na 2. (rentgenometrickom) rozsahu je potrebné vykonať kalibráciu prístroja stlačením tlačidla KAL. a nastavením potenciometra KAL tak, aby rúčka ukazovala na rysku KAL.
Znamená to asi toto. Na 1. rozsahu do 500mR/h meriame pomocou Geiger-Mulleroveho počítača zamorenie osôb,veci, zbrani, techniky, potravín a podobne. Tento detektor meria v zavretom stave gama žiarenie v otvorenom gama aj beta. GM trubica je typ Philips 18504. Má sľudové okienko, takže je pravdepodobne schopné merať okrem žiarenia gama a beta i žiarenie alfa.
it65 16 it65 17 it65 18

Detektorom žiarenia gama na 2.rozsahu /rentgenometrickom/ je ionizačná komora. Na tomto rozsahu sa meria úroveň radiácie zamoreného terénu. Prúd ionizačnej komory, úmerný úrovni radiácie, je zosilnený a potom meraný mikroampérmetrom.

Fajn poďme niečo odmerať.
Na 2.rozsahu nezmeráme nič. Teda dúfajte. Pokiaľ nebude merať na zadnom dvore za atómkou v Jaslovských Bohuniciach. /Aj to som si nie istý/. Prečo ? Meriame na ionizačnú komoru. Je to rozsah určený na priame meranie po alebo počas jadrového konfliktu. A keďže meriame na komoru tak sa nechytajú ani žiadne lupance do sluchátka.

No 1.rozsah je zaujímavejší. Ihneď po zapnutí budete počuť pukanie do sluchátka. Áno IT-65, resp. jeho GM trubica niečo meria. Čo to je? Je to prirodzené radiačné pozadie. Odkiaľ sa berie? Sú to rôzne zdroje. Slnečné žiarenie, galaktické žiarenie,prirodzená rádioaktivita hornín, vody či potravín.
Keď už to máme zapnuté tak si aj odmerajme. Počítame puknutie v sluchátku za 1 minútu. Ja som ich narátal 15. Čo to znamená? Keďže meriame v mR vydelíme počet lupnuti 0,12314 a dostaneme výsledok v nSv . A to je 121,81 nSv. To je naše prirodzene radiačné pozadie. Porovnáme si to z tým čo nám poskytuje tento štát. Na adrese http://www.shmu.sk/sk/?page=1894 máme pre Prievidzu preiemerne údaj okolo 124nSv/h. No a sedí to že :-). Takže pokiaľ budeme v budúcnosti počuť v sluchátkach 50 či 100 puknutí za minútu a Markíza nám bude tvrdiť, že to v tých Mochovciach bola bežná nehoda tak budeme vedieť svoje a nacpeme seba aj rodinu jodidom draselným, zadebníme okná a niekam zalezeme a von pôjdeme len na nevyhnutnú dobu, nech si tvrdia čo chcú.

Pokiaľ chcete svoju GM trubicu vyskúšať lepšie zožeňte si niečo rádioaktívne. Thoriové pančušky do lampy,požiarne hlásiče, štartér na žiarivku, niektoré objektívy na fotoaparáty, elektrónky, kompasy. Na počudovanie je toho celkom dosť :-).

A to najlepšie na záver. Celá táto sranda Vás bude stáť cca. 30€. Oficiálne s faktúrou. Objednáte si, príde domov , vyskúšate a a máte ďaľšiu položku do Vašej výbavy za par ečiek vybavenú.

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes