Pištoľ - kaliber .22LR

k22Pred časom pri puške Ruger 10/22 sme sľúbili, že sa pozrieme na nejakého spolubojovníka, ktorý by bol vhodný pre tento kaliber. Tak si preberme , čo nám vlastne trh ponúka.

 MCM Margolin

MCM Margolin je skutočná legenda. Je na svete od roku 1948. Po nástupe "hnusného kapitalizmu" sa z našich luhov a hájov vytráca. Design zbrane je poplatný roku vzniku. Z dnešného hľadiska je,no je proste škaredá. Ale to je nič neuberá na kvalite, presnosti a spoľahlivosti. Nejeden starší strelec z Margolínkou to pravidelne natiera mladým tigrom s Hämerlíkom Xeese za 10-násobnú cenu. Zásobník na 5 nábojov, je pre stalkera malo.

margo

Walther P22

No tomuto sa veľmi do pištole nadávať nedá. Jediné, čo je na Walther P22 dobre, je jej exteriér. Veľmi pekná pištoľka, podobne veľkému bratovi Walther P99. Inak je nepresná, nespoľahlivá a životnosťou na spodnej hranici. Ono jej určenie je na strieľanie plechoviek na 10 metrov. To je tak všetko na čo sa dá použiť.

walther p22

SigSauer Mosquito

V podstate všetko čo je napísane pre Waltrha P22 platí aj na tohto Siga. SigSauer Mosquito je o niečo lepší ako Walter ale žiadna sláva. Hrozná spúšť. A nie , ani kvalitou to nie je Sig Sauer. Opäť podoba na veľkého brata Sig P226. Len obe aj z Waltrom su také, no plastoidné, hračkárske. Je to dosť neprijemne, proste čakáte kedy v tom bazmeku niečo pokazí. Proste a jednoducho, Walter aj Sig sú krásne pištole , ale sú určené pre zábavu a nie pre stalkera.

SigMosqRight

Ruger MK III

Ruger MK III a presne spracovaná zbraň, trošku iného tvaru ako je zvykom. Podobnosť s Lugerom P08 nezapiera. Žerie všetko, strieľa všetko trafí všetko. Je drahý a zložitý. Zborka a rozborka je na hlavu. Tigri z Rugeru to podľa mňa trošku prekombinovali. Netreba zabúdať , že to je amerikánska zbraň, keď sa na nej niečo pototo, môže nastať problém z dielmi. Do emeriki je stále ďaľeko.

rugermk3

CZ 75 – Kadet Adapter

Pokiaľ vlastníte veľkú čízu, možno pripadá do úvahy Kadet. CZ 75 je fajnová na výber streliva, a je drahý. Za tú cenu máte druhú zbraň. A dve zbrane sú dve zbrane, čo si budeme hovoriť.

kadet

Beretta 87 Cheetah

Čo povedať? Beretta 87 Cheetah je drahá a dobrá :-). Vhodná na nosenie. Ale tie prachy za ňu proste nedám. Za to mam dve iné.

b87

Beretta 71 a 70

Lacná, dobrá, presná, spoľahlivá. Beretta 71 a 70, je mala pištoľka vhodná do dámskej kabelky. Chutí jej všetko. Manželka, dcéra, svokra aj pes z nej budú mať radosť. Osobne sa mi nepáči. Tvarovo. Tieto modely sa už nevyrábajú, takže môžete zohnať iba staršie. Vo svete ich je ale veľké množstvo nakoľko to boli a sú veľmi ,veľmi dobré zbrane.

b71

A na tomto mieste si ešte dovolím malú úvahu nad nosením .22LR na obranu. Že je náboj .22LR malý a má menšiu energiu ako 9x19 či .40 SW je jasné. Net je plný informácii o používaní tejto konkrétnej Beretty na obranu (či útok) Mosadom a množstvom ľudí čo ju na obranu nosia. Tvrdenia, že dôležitá je presnosť výstrelu a nie kaliber sú zrejme z časti pravdivé. Len si treba uvedomiť, že použitie zbrane v SR je možné len v rámci nutnej obrany či krajnej núdze. A dvoj výstrel na hlavu či niečo podobne by sa veľmi ťažko kvalifikoval ako NO. S týmto zrejme MOSAD problémy nemá, a preto si mohol dovoliť používať aj niečo také ako je Beretta 71. Ale úprimne pochybujem, že osobne v strese by som bol schopný trafiť na 15 metrov niektorý vitálne dôležitý organ či hlavu. A tvrdenie, že je to lepšie ako nič, je blbosť. Pokiaľ už zbraň z akéhokoľvek dôvodu nosíte, je to jedno. Nie je to pohodlné ani príjemné, museli ste absolvovať kompletnú tortúru zo Políciou, dávate si pozor na reakcie, situácie vyhodnocujete úplne rovnako, ako z veľkou zbraňou, tak prečo nemať zo sebou niečo v normálnom kalibri. Nie sme tajný agenti, nepotrebujeme neprestreliť kabínu lietadla v 10.000m. A pokiaľ chcete či musíte, nájdete si spôsobu ako zbraň mať aj v lete v kraťasoch a tričku. A navyše si dovolím tvrdiť, že 99% potenciálne rizikových situácií skončí v okamihu, keď drakovi zo sídliska ukážete zbraň. Ale keď mu ukážete Berettu 70, je viac ako len možné, že sa rozrehoce a jeho agresivita vzrastie, pretože si povie že takúto pištoľku predsa len zvládne, však to vyzerá ako hračka a asi máte plyňák a nie ostrý kvér.

Grand Power K22

Konečne sme sa prepracovali k môjmu osobnému favoritovi Grand Power K22. Pištoľ v kalibri .22 LR od Ing.Kuracina z Grand Power splni všetky mokré sny stalkerov o zbrani v kalibri .22 LR. K22 nosiť na obranu nebudem, ja radšej niečo väčšie.

Takže cena: primeraná, aj keď 300 € sa môže niekomu zdať veľa, ale osobne si myslím že je viac ako primeraná.

Kvalita: oceľový záver, robustná zbraň, hrubostenná hlaveň. Garantovaných 50.000 výstrelov. To je to čo stalker potrebuje. Niečo na čo sa dá spoľahnúť. Spoľahlivá a presná. Zbraň mala v začiatkoch sériovej výroby nejaké mušky ale mali by už byť vychytané. /Zásobníky, nahradený hliníkový záver oceľovým./

k22

Je to veľká zbraň, identická z radou K100. Všetky prvky rovnaké ako na plnotučnej zbrani. Agresívne línie, skvelý look, spoľahlivosť a presnosť. Moja osobná voľba.

A ako posledný bod, je to naša slovenská zbraň. Kvalitná a krásna.A nevidím ani jeden dôvod prečo nepodporiť slovenskú firmu, keď sa svojimi výrobkami minimálne vyrovná svetovej produkcií.

 

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes