Luk a šíp I.

luk1Nikomu z Vás netreba túto "primitívnu zbraň" predstavovať. Luk je s nami dlho, veľmi dlho. Pomáhal nám prežiť v minulosti, vyhrával vojny, lovil zver a je isté, že tu s nami ešte nejaký čas bude. Skôr ako si začnete hľadať svoj prvý luk, Vám poviem pár slov o lukoch a lukostreľbe všeobecne. Ale ešte predtým by ste mali vedieť jednu vec. Strieľať z luku nie je sranda. Aby ste sa prepracovali na nejakú rozumnú vzdialenosť, vhodnú pre lov či obranu, musíte trénovať.

meridaA musíte trénovať veľa. Neexistuje náročnejšia streľba ako streľba z luku. Okrem elementárnej veci ako je sila na natiahnutie potrebujete získať koordináciu pohybov a svalovú pamäť, ktorú inak ako tréningom nedokážete získať. Vzdialenosť o ktorej hovorím je cca. 30 metrov. Dostať sa bližšie ako na 30 metrov ku koristi, alebo nepriateľovi, bez spozorovania, či už v lese, alebo v meste je v podstate nereálne (schválne si to vyskúšajte). A natrénovať presný a rýchly výstrel na 30 metrov s presnosťou na cca. 30 cm Vás bude stáť asi rok tréningu a vystrelenie asi 10.000 šípov. To číslo sa môže zdať hrôzostrašne ale nie je to celkom tak. 100 šípov, 3 x týždenne od jari do jesene. A verte mi, je to celkom zábava.

Mnoho detailov techník streľby z moderných zbraní, aj keď si to veľa strelcov neuvedomuje, vlastne pochádza z poznatkov streľby z luku. Lukostreľba, dovolím si tvrdiť, je technicky najťažší a zároveň najelegantnejší zo všetkých streleckých športov vôbec. Oproti iným strelným a palným zbraniam luk, aby vytvoril energiu, treba ho fyzicky napínať a toto rastúce napätie aj udržať, nezastaviť a pritom mať jednu ruku pevnú, aby sa dalo presne zamieriť a udržať výstrel, druhú mať dokonale uvoľnenú a to všetko v dokonalej koordinácii vždy rovnako zopakovaných pohybov – skrátka dosť veľa vecí sa odohrá vo veľmi krátkom čase. V porovnaní s palnou zbraňou, ktorú veľmi zjednodušene povedané „stačí správne podržať“ a tá vystrelí náboj cez záver a hlaveň vždy rovnako, luk je oveľa náročnejšia zbraň na obsluhu, ak chceme presnosť streľby priblížiť presnosti palnej zbrani (pri presnosti dnešných palných zbraní ich nemožno už dnes samozrejme porovnávať, ale chcem poukázať na to ako samotná palná zbraň svojou konštrukciou a doplnkami výrazne pomáha strieľať presne aj začiatočníkovi.

Pokiaľ sa chcete venovať lukostreľbe súťažne a vyhrať olympiádu nečítajte toto, ale nájdite si trénera. Investujte do kvalitnej výstroje a vyčleňte si 4 hodiny denne na najbližšie 2 roky. Proste inak to nejde.

Ale pokiaľ Vás luk zaujíma ako zbraň stalkera pre prípadný lov čo obranu, snáď sa niečo dozviete.

Súčasné luky možno rozdeliť v podstate do piatich kategórii:

Historické
1. Longbow (dlhý luk ala Robin Hood)
2. Tradičné luky (maďarské, skýtske, húnske)

Moderné
3. Olympijský luk
4. Kladkový luk
5. Moderné lovecké luky

Longbow

LongbowLongbow je dlhý priamy luk. Je to stredoveký typ luku. Poznáme ho z anglicka, kde bol súčasťou výzbroje celé storočia. Samozrejme vo väčšej dĺžke, ako ho poznáme dnes, keď je už svojou dĺžkou aj silou prispôsobený na športovanie. Longbow má od 64 – 72 palcov. Existujú tradičné verzie bez výrezu a uložením šípu v strede luku. Dnes už väčšina strelcov používa longbow s výrezom (materiály to umožnili, aj pomerne hlboký výrez a súčasne luk je rovnako odolný a trvácny). Výrez luku je vlastne základka s výstelkou na uloženie šípu a tým oveľa presnejšiu streľbu, ako pri primitívnych lukoch. Samozrejme v rukách skúseného strelca, ak hovoríme o vzdialenostiach 20-30 metrov. Z hľadiska stalkera takmer nepoužiteľné. Pobehovať z 1,8 m dlhým lukom po lese či meste je blbosť. Treba si uvedomiť, že to boli vojnové luky. Jediná vec ktorá sa počítala, bolo kto dostrelí o 10 metrov ďalej a prerazí brnenie nepriateľa.

Tradičné luky

magyar

Nehľadajte sa tradičnými maďarskými či kórejskými kompozitovými lukmi žiadne tajomstvo či čaro. Sú to najkratšie a najmenej presné luky. Kde nebolo drevo vhodné na luky /tis, lieska,svíb.../ tam si ľudia pomohli ako vedeli. Pre nás by mohol byť takýto luk vhodný minimálne na precvičovanie intuitívnej streľby.

Nájdu sa medzi nimi krásne kúsky a nad krbom Vám isto hanbu nesprví...

 

 

Olympijské reflexné luky

RecurvedSú vývojovo najmladšie, ale technicky a konštrukčne najvyspelejšie. Boli vyvinuté na presnú terčovú streľbu, na lov nie sú teda vhodné kvôli „pomalšej“ technike streľby, samotnej dĺžke luku a viacerým doplnkom, ktoré luk spresňujú (stabilizátory, zameriavač). Dospelí majú dĺžku luku od 64 – 70 palcov. Množstvo príslušenstva zabezpečuje po vyladení dokonalé zladenie šípu, luku a strelca a preto sú to najpresnejšie luky, ktorými sa súťaží na olympiáde. Súťažné vzdialenosti sú od 10 – 90 metrov v  rôznych formátoch súťaží. Technika streľby je najexaktnejšia v porovnaní s tradičnými technikami streľby. Stále sa hľadajú nové spôsoby a metódy ako biomechanicky naučiť strelca optimálne strieľať a do olympijského štýlu už dávnejšie zasiahla aj veda. Sú to zároveň univerzálne luky, pretože pri ich kúpe v rekreačnom prevedení sa strelec ešte stále môže rozhodovať, aký typ strieľania a ktorú techniku bude rozvíjať, či barebow mierenú streľbu – vtedy hovoríme o holom luku (barebow), alebo inštinktívnu/intuitívnu streľbu, alebo presný olympijský štýl mierením pomocou mušky mieridla (olympijský luk).

 Kladkové luky

bearKladkové luky sú v mierení aj presnosti streľby najpresnejšie, ale tu už je na mieste otázka, či sa vôbec jedná o luk v pravom slova zmysle, pretože ich konštrukcia a priebeh náťahu, množstvo technických pomôcok naznačujú podobnosť s kladkovou kušou. Boli vyvinuté najmä na lov a naučiť sa z nich strieľať relatívne presne je najľahšie spomedzi všetkých ostatných typov lukov a trvá aj podstatne kratší čas (ak hovoríme o rekreačnej streľbe a relatívnej presnosti). Nemýľme si to ale s presnosťou elitných kladkových strelcov, tam sú výkony na hranici ľudských možností a často sa strieľajú aj plné bodové počty. Klasické luky majú podľa mňa vyššiu náročnosť, ktorú relatívne zvládnuť znamená spoznať a rozvíja to pravé lukostrelecké umenie. Pre mňa osobne nie, to už radšej kušu, alebo ešte radšej maloražku.

 Moderné lovecké luky

takedownModerné lovecké luky majú väčšinou tradičný drevený dizajn, drevený stred luku a reflexný tvar ramien, čím sú rýchlejšie a svojou dĺžkou mierne presahujú (nemusí to byť ale vždy tak) primitívne luky, štandardná dĺžka je 52 – 64 palcov. Veľmi sa podobajú aj na olympijské rekreačné luky, ibaže sú kratšie. Môžu byť so skladacími ramenami alebo celistvé. Šíp sa zakladá vo výreze luku alebo na plastovej základke. Niektoré majú možnosť aj osadenia mieridla. Strieľa sa z nich prevažne tradičný intuitívny štýl streľby, alebo prípadne aj barebow štýl mierenia pomocou šípu (3 prsty pod šípom na tetive). Všetky tieto luky majú výrazný výrez v luku a šíp sa výrazne približuje geometrickej vertikálnej osi luku, čím je výstrel presnejší. Boli vyvinuté ako rýchle a prenosné luky na lovecké účely. A to je to pravé stalkerovské čo požadujeme. V zloženom stave 50 cm v rozloženom 1,5 m.

Nabudúce pokračujeme...

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes