Úvod do liečivých rastlín

LR1Každý z nás je niekedy chorý. Ako to funguje v terajšej situácií? Človek dostane nádchu, zbehne do lekárne a za pár drobných si kúpi nejaký sprej, alebo kvapky do nosa. Užíva tri dni a je v pohode. Alebo dostane zápal pľúc, skočí za doktorom, dostane antibiotiká a užíva ich, až kým to celé neprejde. Čo však v prípade, keď lekárne nebudú? Alebo keď budú prázdne, opustené a vyrabované?

 

Medicína vs Alternatívna medicína

V dnešnej dobe človek ľahko narazí na kadejakých šarlatánov, veštcov, kúzelníkov, hypnotizérov a charizmatických akože kresťanských liečiteľov. Medzi študentami medicíny sa hovorieva, že alternatívna medicína, ktorá funguje a dá sa vedecky odôvodniť, je proste medicína. Je to naozaj tak. My sa tu budeme baviť o liečení pomocou liečivých rastlín, ktoré obsahujú v sebe rôzne látky, na prvý pohľad to pre nás bude možno zložité, ale pritom je to jednoduché ako facka. Budeme teda používať niečo, čomu hovoríme FYTOTERAPIA. Áno, presne tak sa volá využívanie liečivých rastlín na liečenie chorôb, dokonca aj úrazov. Musím pritom podotknúť, že takéto používanie liečivých rastlín, o akom budem hovoriť sa dá úplne vedecky odôvodniť, netreba mu veriť, ale napriek tomu funguje. Nejdeme teda čarovať, ani vyvolávať temné mocnosti, ale ideme vedecky používať to, čo nám poskytuje príroda.

Šarlatanizmus a iné formy antimedicíny

Ak používame alternatívnu medicínu, ale musíme jej veriť (stačí im len VERIŤ a vyliečia vás aj z rakoviny), ide v lepšom prípade o placebo, v horšom prípade o vyššie sily (ak tomu veríte). My teda nemusíme tomu podbeľu veriť, že nás vylieči z kašľa, ale on nás naozaj vylieči. Jeho funkcionalita a vplyv na telo sa dá vedecky odôvodniť. Obsahuje látky, ktoré rozpúšťajú hlien a dezinfikujú sliznice, ale o tom nabudúce.

LR2

Medzi ďalšie lacné šarlatanizmy by som zaradil rôzne zaklínacie formulky, zbavovanie prekliatia, viera v liečivé polodrahokamy,... je toho kopec, stačí si vygugliť alternatívnu medicínu. Medzi najpopulárnejšie mimochodom patrí v súčasnej dobe užívanie bielidiel (SAVA) vo veľkých množstvách. "Zodpovedné" matky ich lejú deťom do jedla, dávajú im ho inhalovať, natierajú pokožku... proste normálnemu človeku sa rozum zastavuje. Toto všetko sú šarlatanizmy a musíme si na nich dať pozor. Alebo nemusíme. Ako vy chcete.

Rastliny, či lieky z lekárne

Nedá mi nespomenúť rozdiel medzi liečením pomocou liečivých rastlín a liečením pomocou tabliet. Účinné látky v obidvoch prípadoch sú rovnaké, alebo podobné. Ten základný rozdiel tkvie v tom, že v tablete sú účinné látky izolované, teda zbavené rôznych nežiaducich prímesy. A navyše sú presne odvážené. Uvediem príklad:

Natrhám si v lese pri cestičke podbele. Okrem účinnej látky, ktorá sa nachádza v podbeli, obsahuje takýto podbeľ aj prímesi. Ak okolo chodievajú auta, obsahuje stopové prvky splodín z výfukov. Ak sú v oblasti kyslé dažde (čo je u nás takmer 100% istota), obsahuje nejaké promile kyseliny uhličitej. A tak ďalej. Naproti tomu, rovnaká látka v tablete je izolovaná, presne nadávkovaná a zbavená všetkých nežiaducich prímesi.

LR3

Nevýhodou tabliet oproti liečivým rastlinám (ďalej budem používať skratku LR) je to, že kopec pomocných látok v tabletách je zbytočných a navyše syntetického pôvodu, čo mnohým nevzdelaným jedincom spôsobuje vrásky na čele. Napríklad väčšina tabliet obsahuje protihrudkujúcu látku stearán horečnatý, čo je vlastne soľ kyseliny steárovej (karboxylová kyselina). Či je to dobré, alebo zlé, to si netrúfam posúdiť. Ďalšie látky sú napríklad leštidlá, farbivá a rôzne iné, ktoré dodávajú tabletke "sexy" vzhľad. Lebo ako prvé potrebujeme, aby tabletka bola sexy, však... 

Prírodný vs syntetický pôvod látky

vitCObr.: Molekula vitamínu C

Telu je v podstate jedno, či daná látka vznikla prírodným spôsobom, alebo synteticky. Nevie to rozlíšiť. Toto si zapamätajte na večné veky a robte ohľadom toho osvetu, pretože v tejto oblasti sa šíria neustále bludy o tom, ako veľmi je škodlivá kyselina L-askorbová syntetická. Prírodná kyselina L-askorobová, napr. v citróne, už zrazu taká škodlivá nie je. Triviálny názov pre túto látku je vitamín C a vy už viete, koľká bije. Je jedno, či získam vitamín C z multivitamínovej tablety, alebo z citróna. A len tak mimochodom, najviac vitamínu C zo všetkého ovocia a zeleniny u nás obsahujú zemiaky, robili sme na to v škole pokus.

Iný príklad: Pri každom výdychu vylúčim z tela nadbytočný oxid uhličitý - CO2. Je to presne taký istý oxid uhličitý, aký vylúči telo rastliny, diviak v lese, alebo dieslový motor v kamióne. Jediný rozdiel je v prímesiach. Kým v mojom dychu je CO2 skoro iba "prímes" (78% tvorí dusík), v dieslovom dyme sú prímesy olova, železa, hliníka a čo ja viem čoho všetkého. Samotný pôvod látky však telo (a ani nič iné) nevie rozoznať a preto sa netreba báť a silou mocou sa strániť syntetických látok. Ešte nám môžu zachrániť kožuch.
VYHLÁSENIE: Upozorňujem, že nie som lekár, ani zdravotnícky pracovník a moje rady sú čisto informatívne. V žiadnom prípade a za žiadnych okolností si neberiem na zodpovednosť vaše prípadné ujmy na zdraví!!!

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes