Všeobecné informácie o liečivých rastlinách

cajZákladné informácie o LR

Ešte sa trošku povenujeme niektorý základným veciam, ktoré by mali všetci vedieť, ale istota je guľomet.

 


Ako iste viete, každá rastlina sa skladá z niekoľkých častí. Ide najmä o koreň, stonku, list, kvet a plod. Každá časť rastliny môže obsahovať iné látky. To znamená asi toľko, že u niektorej rastliny budeme na naše vznešené medicínske účely používať napríklad kvet, u inej plod, u inej koreň.
S veľkým výkričníkom zdôrazňujem, že rovnako to platí v prípade jedovatosti niektorých rastlín. Napríklad taký agát. Jeho jed je relatívne silný, až taký silný, že keď sa koreňmi vylučuje do pôdy, väčšina rastlín v blízkosti agátu zahynie. Agát však nemá jedovaté len korene, ale tiež stonku, listy a plody. Jedinou nejedovatou časťou agáta sú jeho kvety, z ktorých sa jednak robí vzácny agátový med a jednak sa dajú konzumovať, napríklad vyprážané v palacinkovom ceste.
Ako ďalší element si musíme uvedomiť obdobie zberu. Nie všetky rastliny rastú celoročne. Starý dobrý podbeľ napríklad kvitne na skorú jar a potom ho celý rok niet. Preto treba myslieť dopredu a urobiť si zásoby každej rastliny, ktorú máme po ruke.
Tým sme sa dostali k ďalšej veci a tou je konzervácia LR. Väčšinu rastlín vieme usušiť a používať v sušenom stave. Alebo si z nich vyrobiť rôzne iné "lektváre". Rastliny sušíme vždy v tieni, ideálne na textilnom site s malými dierkami. Treba dbať na vietor, sušené LR majú hmotnosť ako pierko a aj najmenší vánok nám ich môže rozfúkať. Mne sa osvedčilo používanie dvojitého sita. Jedno sito je dole, na ňom sú LR a druhé sito je položené na ňom, čiže vietor neodnesie rastlinu mimo "sitového komplexu". Na sušenie môžeme tiež použiť klasickú rúru na pečenie. Vtedy LR rozmiestnime na papier na pečenie na plech, vložíme do rúry zapnutej na najnižšiu teplotu a pri otvorených dvierkach sušíme. LR je usušená vtedy, ak sa dá lámať v rukách (nie iba ohýbať). Rastliny možno skladovať v papierovom vrecku, ale vtedy rýchlo naberajú vlhkosť. Ideál je skladovanie v zaváracích pohároch s viečkom na závit.

 

Spôsoby užívania

cajObr.: Čaj z bylinnej zmesi

Čaj: Čaj je samozrejme odvar z LR, ktorý užívame vnútorne. V drvivej väčšine chorôb sa budeme utiekať práve k čajom. Môžeme použiť buď jeden druh LR, alebo ich vyváženú zmes.
Obklad: Ide vlastne tiež o čaj, odvar z LR, lež ho neužívame vnútorne, ale prikladáme na postihnuté miesto. Typické použitie napríklad v prípade kožných chorôb, alebo rôznych povrchových bolesti.
Výluh: Pri niektorých chorobách použijeme výluh. Ten funguje tak, že rastliny sa dajú vyluhovať do studenej vody na 24 hodín, potom sa vyhodia, výluh sa zohreje (ale neprevarí) a užíva sa na sto spôsobov. Rozdiel je ten, že var nezničí žiadnu účinnú látku.
Esencia: Najpopulárnejšia forma liečenia. Rastliny sa naložia do neutrálneho alkoholu (odporúčam vodku nicolausku), nechajú sa dva týždne na svetlom mieste a potom sa užívajú PO KVAPKÁCH. Niečo podobné možno poznáte s horcom, hoci ten sa užíva po štamperlíkoch.
Sedací kúpeľ: Pri pobyte v prírode nám to veľmi nepomôže, ale doma si môžeme s radosťou dopriať kúpeľ v LR. Má rôzne využitie. Od blahodarného vplyvu na hemeroidy, až po údajné zmiernenie príznakov sklerozy multiplex (toto som síce niekde čítal, ale, úprimne, veľmi tomu neverím).
Zápar: Využijeme najmä na choroby dýchacích ciest. Ide opäť vlastne o čaj, teda odvar z LR, ktorý ale inhalujeme nosom a ústami, nepijeme ho.

Nabudúce sa začneme venovať konkrétnym rastlinám. Budeme sa baviť o chorobách dýchacích ciest, tie sú asi najčastejšie.

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes