Liečivé rastliny - Choroby tráviacej sústavy

cesnakÚlohou tráviacej sústavy je prijímať potravu, spracovávať ju do využiteľnej podoby a vylučovať zvyšky a škodlivé látky. Skladá sa z viacerých orgánov, ktoré si teraz v rýchlosti predstavíme. 

 

 

travÚstna dutina: Obsahuje zuby, jazyk a slinné žľazy. Slinné žľazy obsahujú enzým – amylázu, ktorý sa použije na trávenie jednoduchých cukrov (to je dôvod, prečo sa zo sladkosti kazia zuby). Sliny navyše obaľujú potravu a tým umožňujú prehĺtanie.
Hltan: Spája ústnu dutinu s pažerákom. Tu sa rozhoduje, či ide o vzduch, ktorý sa odvádza do pľúc, alebo či ide o potravu, ktorá smeruje do pažeráka
Pažerák: trubica, cez ktorú sa potrava dostáva do žalúdka. Pažerák je schopný vstrebávať vodu.
Žalúdok: vak, ktorý je zvnútra obalený hlienom (tzv. mucín), je v ňom kyslé prostredie, až pH 0,5. Jeho úlohou je potravu rozdrobiť najmä chemicky, zahubiť baktérie a vírusy. Kyslé prostredie spôsobuje žaludočná kyselina, čo je vlastne roztok kyseliny chlorovodíkovej. Sú tam tiež enzýmy lipáza a pepsín. Tie sa starajú o rozdrobenie tukov a bielkovín.
Tenké črevo: Obsahuje tri časti, v hornej časti sa do čreva pripájajú vývody zo žlčnika a pankreasu, ktoré obsahujú ďalšie enzýmy. Tenké črevo má na povrchu „klky“, ktoré zväčšujú účinnú plochu čreva. Tu dochádza k hlavnému vstrebávaniu živín do krvi.
Hrubé črevo: Hrubé črievko odstraňuje vodu, ktorú je „škoda vyrutiť“. Tu vzniká stolica, ktorá sa formuje z rôznych nestráviteľných zvyškov a odpadových látok.
Konečník: V konečníku sa zhromažďuje stolica a keď je to tam full, tak musíme ísť vykonať to, čo vykonávajú všetci ľudia.
Análny otvor: To je to, čo všetci poznáme. Za zmienku stojí, že obsahuje dva análne zvierače, čo sú vôľou ovládateľné svaly (preto dokážeme „náklad“ zadržať a neposr. sa hneď, keď to na nás príde).
Pečeň: Pečeň je špecifický orgán, ktorý doteraz nie je celkom preskúmaný. Je to najteplejší orgán tela, dosahuje až 39°C a má viac ako 300 doteraz známych funkcií. Obsahuje žlčník, v ktorom sa tvorí žlč, ktorá sa používa na trávanie. Z čreva do nej vedie žila „vrátnica“, ktorá do pečene doručuje všetky elementárne látky (teda aminokyseliny, jednoduché cukry a pod.) a pečeň si z nich už sama vytvorí to, čo telo potrebuje. Premakaný systém, čo poviete? 
Pankreas: Pankreas vylučuje najmä inzulín, ktorý stráži hodnotu cukru v krvi. Ak má poruchu, hovoríme o cukrovke. PS: Cukrovka nemá nič, ale fakt že absolútne nič spoločné s tým, koľko sladkosti žereš 

Choroby

Ako pri dýchaní, aj pri trávení môže nastať problém trojitým spôsobom.
Pri mechanickom poškodení tráviacej sústavy sa bavíme o rôznych diétnych chybách. Určite poznáte, že sa neodporúča kyslú kapustu zapiť kefírom. Vtedy nastane v trávení rozkol, telo nevie, čo má tráviť skôr, keďže na trávenie kefíru sa používajú úplne iné telesné pochody, ako na trávenie kyslej kapusty. Telo teda zareaguje tak, že sa snaží čo najskôr túto skrumáž vypudiť z tela von. Áno, sračka.
Baktérie v tráviacom trakte sú zákerné. Musia totiž byť prispôsobené na to, aby prežili nehostinné podmienky v žalúdku. Typický príklad – salmonelóza.
Vírusové ochorenia sú tiež zlé, pretože pri nich často trpíme riedkou stolicou a vysokou horúčkou. Vírusová infekcia väčšinou trvá do dvoch dni. Typický príklad – črevná chrípka, alebo rotavírus. Rotavírus je nebezpečný, napadá najmä deti, ktoré dokáže dehydrovať v priebehu pár hodín.
Vírusovú a bakteriálnu nákazu rozlíšime väčšinou podľa hustoty a kvantity stolice. Pri baktériach je hnačka menej častá a menej riedka. Pri vírusoch je to šťava každú pol hodinu.
Napokon tu máme funkčné poruchy trávenia, to sú tie, ktoré nespôsobujú ani vírusy, ani baktérie, ale sú spôsobené ochabnutím určitej časti tráviacej sústavy. Napríklad cukrovka, žalúdočné vredy,...


Ako si pomôcť?
Šalvia lekárska

salŠalvia pekne pôsobí nielen na bolesti hrdla a afty, ale tiež dezinfikuje tráviaci trakt. Výborne poslúži najmä pri hnačkách, žalúdočných kŕčoch, alebo ako podporná liečba pri cukrovke, kedy zmierňuje jej príznaky. Ja som šalviový čaj pravidelne pil pri salmonelóze a preto som trpel iba 4 krát. Šalviu je možné tiež užívať pri rôznych nešpecifikovaných bolestiach žalúdka, napínaní na zvracanie a podobných, nie až tak závažných chorobách. Šalvia je riadne močopudna.

Mäta prieporna

mataMäta je známa svojou mentolovou vôňou. Rastie pomaly pri každom potoku, takže je jej dostatok. Tlmí zvracanie, uvoľňuje kŕče v hrubom čreve, blahodarne pôsobí na vylučovanie tráviacich štiav a enzýmov. Pomáha aj pri žalúdočných kŕčoch, pálení záhy a tiež sa odporúča ju piť pri žalúdočných vredoch. Odporúča sa na nechutenstvo, keďže zvyšuje chuť do jedla. Veľmi dobrá rastlina a chutný čaj. Odporúčam.

Repík lekársky

repikRepík je slasť pre pečeň. Ak chcete svojej pečeni pomôcť, dajte si deň, kedy nebudete konzumovať nič, iba mrkvu a v ten deň vypite liter a pol repíkového čaju. A liter a pol vody. Blahodarný účinok na pečeň nespochybňujú ani doktori, keďže repíkový čaj sa čoraz častejšie používa ako podporná liečba pri liečení hepatitídy (nie je to isté, čo žltačka). Okrem toho repík pomáha pri kŕčoch a kolikách, žlčových kameňov, pankreatitíde, zastavuje hnačku a rieši zápchu. Naozaj multifunkčný liek, ten náš repík.

 

 

  

Rebríček obyčajný

rebrikZnámejší skôr pod názvom „myší chvost“ je dobrým liekom, ktoré čaj zruší pálenie záhy za pár minút. Podporuje vylučovanie žlče a upokojí podráždený žalúdok a črevá.

 

 

Rumanček kamilkový

rumanĽudovo harmanček. Čaj z neho mne osobne chutí ako ranný moč, nič to však nemení na fakte, že kvalitne pôsobí proti zápche a pomáha pri hemeroidoch. Je tiež možné ho použiť ako prísadu do sedacieho kúpeľa. Mimo iného tiež kynoží baktérie a vírusy nielen v tráviacom trakte.

 

 

Materina dúška

materinaČarovná rastlina, ktorá podporuje trávenie, upokojuje pokazený žalúdok, mierni bolesti pri žalúdočných vredoch. Upravuje nadúvanie. Už v minulom článku som písal, že je lepšie namiesto rannej kávy vypiť čaj z materinej dúšky, tak sa to snažme dodržiavať (teda „snažte“, ja kávu nepijem).

 

 

Palina pravá

palinaPalina je horká rastlina, ktorá zbavuje hlístov, pasomníc a mrlí. Zvyšuje chuť do jedla, zmierňuje zvracanie, kŕče a bolesti žalúdka i čriev. Je však mierne jedovatá, preto sa užíva krátkodobo a v malých množstvách.

 

 

Cesnak medvedí

cesnakA na záver – kráľ kráľov a pán pánov – cesnak medvedí. Rovnaké účinky má aj cesnak záhradný, ktorý bežne užívame v kuchyni. Rozdiel je ten, že z cesnaku medvedieho užívame listy a z cesnaku kuchynského koreň. Cesnak pôsobí ako prírodné antibiotikum, ničí všetky možné baktérie a vírusy, zvyšuje imunitu, zastavuje hnačku, podporuje vylučovanie tráviacich enzýmov a štiav, znižuje cholesterol a kopec iných vecí, ale o tých sa budeme baviť nabudúce.
Nabudúce sa tiež povenujeme chorobám obehovej sústavy, čiže chorobám a poruchám srdca, ciev a krvi. Teším sa na vás.

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes