Prvá pomoc TCCC I.

Tactical combat casualty care logoV tejto minisérií si predstavíme úplne základy prvej pomoci v bojovej situácií, ale aj v každodennom živote. Informácie v tomto texte sú výhradne orientačné a neručím za neúspech, alebo ublíženie počas ich aplikácie v reálnom živote. 

Základom takzvanej Tactical Combat Casualty Care (TC3) je ošetrenie masívneho krvácania (v reálnom živote sa v 80 percentách s vážnejším poranením nestretnete). V hlavnom algoritme TCCC – MARCHE ho označuje písmeno M, ktoré vyjadruje Massive Hemorrhage (masívne krvácanie). Toto poranenie je možné zastaviť štyrmi spôsobmi, z ktorých každý si vyžaduje rozdielny postup a rozdielne vybavenie. 

Turniket.

catTurniket (alebo aj škrtidlo) je čo sa týka aplikácie najjednoduchší a aj najrýchlejší prostriedok k zástave masívneho končatinového krvácania. Jeho aplikácia je odporúčaná na takzvané tlakové body – miesta na končatinách, kde artéria prechádza blízko kosti, a preto je možné ju ku kosti zatlačiť dostatočne silno aby ňou prestala prúdiť krv. Na ruke je takéto miesto na ramene (dotýka sa tu Arteria Brachialis a Os Humerus), najúčinnejší bod je približne 10-17 cm pod ramenným kĺbom, avšak aplikácia je účinná na celej ruke (ak je turniket od poranenia cca 12 cm vyššie). Na nohe sa tento bod nachádza na stehne (dotýka sa tu Arteria Femoralis a Os Femur). V minulosti platilo pravidlo, že turniket sa nesmie aplikovať na takzvané „double bone compartment points“, čiže miesta, kde sú dve kosti (predlaktie a lýtko), avšak tento mýt je dávno vyvrátený. Pri aplikácií turniketu vždy dbáme na to, aby bola páska dostatočne dotiahnutá (nemali by ste pod ňu strčiť dva prsty) a až potom začať krútiť vratidlom. TURNIKETY NEODPORÚČAM POUŽÍVAŤ INÉ AKO CoTCCC APPROVED. Tieto turnikety sú – CAT a SOFTT. Je síce pekné, že váš obľúbený EDC blogger nosí RAT, ale v prípade keď sa niečo pokašle vám je k ničomu. Na turniketoch nešetrite a kupujte výhradne originálne vybavenie.

Tlakový obväz.

israelJedná sa asi o najpoužívanejší prostriedok k zástave krvácania v civilnom sektore (v podobe trojzložkového obväzu – sterilný podklad, elastické ovinadlo a krycia vrstva), avšak často je používaný v bojovej medicíne v podobe predpripraveného obväzu. Najčastejšie sa stretneme s izraelským obväzom, ktorý je jednoduchší a rýchlejší na aplikáciu ako klasický trojzložkový obväz. Tieto obväzy delíme na 4 palcové a 6 palcové. 4 palcový je určený skôr na horné končatiny a hlavu, preto aj univerzálnosť jeho použitia je obmedzená. 6 palcový je na abdominálne poranenia a spodné končatiny, avšak nie je problém ho aplikovať aj na ruku (preto pokiaľ skladáte IFAK by som odporučil skôr 6 palcový). Techniku naloženia izraelského obväzu je dobré si nacvičiť, preto odporúčam kúpiť dva – jeden vytiahnuť z balenia na tréningové účely a druhý ponechať sterilný.

Gáza.

Gázy delíme na vnútroranové a povrchové. Ako už názov hovorí, prvý typ gázy sa naskladá priamo do rany, tlačí na artériu a tým zastavuje krvácanie. Naopak povrchové gázy sú určené na sterilnú vrstvu tlakového obväzu, prípadne na umývanie rany. Gáza sa do rany tlačí iba pokiaľ je poranenie veľké (postrelenie, bodná rana...), v inom prípade to moc zmysel nemá a zvolil by som tlakový obväz alebo turniket

Hemostatiká.

Hemostatiká zastavujú krvácanie troma spôsobmi –
1. Exotermická reakcia – toto sa už pri hemostatikách moc nepoužíva vzhľadom k tomu, že vysoká teplota zatavila cievy a tkanivo, čím komplikovala znovuobnovenie poškodenej končatiny (napríklad starý Celox)
quick2. Zrážanie krvi – tieto hemostatiká sú najbezpečnejšie z toho dôvodu, že k zastaveniu krvácania využívajú prirodzenú vlastnosť krvi, jej zrážanie a v podstate slúžia ako urýchľovač tejto reakcie. (Napríklad QuikClot)
3. Boptnajúce – na trhu sú pomerne nové a fungujú veľmi podobne ako menštruačné tampóny, avšak sú oveľa účinnejšie (prosím neverte mýtom o tom, že tampón zastaví masívne krvácanie, je to hlúposť). Sú určené najmä na strelné poranenia.
Z týchto troch vypísaných hemostatík by som najviac odporučil QuikClot, pretože je najšetrnejší a najoverenejší.

V ďalšej časti si preberieme zaistenie dýchacích ciest od najjednoduchších spôsobov až po zákroky ako sú koniotómia alebo koniopunkcia. Pokiaľ by ste mali akékoľvek otázky, napíšte mi na môj osobný facebook profil, určite vám rád odpoviem a pomôžem :-).

Pre Urban Stalker, Matej Pevný

Tags: TCCC , CAT, SOFTT, Celox, QuikClot

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes