Lekárnička VI– prírodná-Breza

breza-214x300Breza je krásny strom, nenáročný na vlahu a živiny, odolný voči mrazu, ktorý ponúka veľa spôsobov využitia jeho jednotlivých častí. Najcharakteristickejším stromom Slovanov, ktorý uctievali ako strom života, mladosti či dokonca svätý strom, je práve breza – symbol šťastia, lásky a životnej energie. Ten, kto odhalil jej tajomstvo, mohol dokonca zabrániť starnutiu a užívať si večnú mladosť.

 


Papier
Z brezy sa dá vyrobiť aj papier. Kôru jemne vykúpte v teplej vode a saponáte. Potom ju vystrite na niekoľko vrstiev papierových vreckoviek. Nechajte vyschnúť na vzduchu. Jednotlivé vrstvy by sa potom mali dať oddeliť a vytvoriť kusy materiálu podobného papieru, na ktorý sa dá písať.

Miazga
miazga-150x150Na jar sa narezaním kôry dá získať tekutina, ktorá je veľmi osviežujúca, zdravá a dá sa redukovať na sirup. Tiež sa dá z nej vyrobiť brezové pivo a vínko. Asi všetci, ktorí radi chodia do prírody už miazgu ochutnali a nezabudli následne zavrieť otvor v kmeni aby zarástol a strom nebol napadnutý chorobami.

Práchnoprachno-150x150
Vďaka veľkému obsahu olejov je brezová kôra vynikajúcim práchnom, ktoré ľahko chytá iskru a pri horení vypúšťa čierny dym. Ja osobne vždy keď je breza nadosah mám uprostred podpalového hniezda práve jemné pásiky brezovej kôry.

Jedlá vnútorná kôra
Vnútorná kôra je jedlá. Dá sa jesť aj surová ale v minulosti sa hlavne nechala vysušiť na slnku a potom rozdrvila na múku.

Hojivá masť
Vnútorná kôra sa nechá napučať, prevarí sa a rozmliaždi na pastu, ktorá potom pomáha liećiť kožné problémy alebo uvoľňuje svalovicu.

caga-150x150Čaga (Toxicodendron radicans)
Čaga rastie hlavne na brezách. Je známa pre svoje zázračné účinky pri liečbe ťažkostí so zažívaním, už z čínskej či ruskej medicíny. Momentálne je pod lupou vedcov, ktorí skúmajú jej karcinostatické účinky. My ju skôr poznáme ako zdroj skvelého práchna.

Repelent
Olej získaný z kôry brezy v koncentrácii 25 kvapiek na 100 ml by po nasprejovaní na telo mal pôsobiť ako repelent.

Fakľafakla-150x150
V minulosti boli fakle z brezovej kôry používané pri love rýb oštepmi. V lesnom poraste fakľa nie je moc praktická keďže z nej odfrkávajú kusy horiacej kôry. Ale vo vhodných podmienkach je kôra brezy veľmi vhodný materiál na výrobu pochodne.

Mydlo
Keďže listy brezy obsahujú saponín tak po rozdrvení v malom množstve vody a prehnietení vytvoria zelenkastú penu. Alebo stačí pár hrstí brezových listov pretrepať v teplej vode v mikrotenovom sáčku, saponíny sa uvoľnia a vytvoria penu na hladine. Tekutina potom funguje ako prírodný sprchový gel.

Drevo
Samozrejem breza poskytuje aj drevo, ktoré horí a z ktorého sa dajú vyrezávať vecičky alebo stavať prístrešky.

Olej/Decht
Olej, ktorý sa uvoľní z kôry pri zahriatí na vyššie teploty sa dá použiť ako mazivo, zvlhčovadlo, v minulosti sa ním napúšťali kože kvôli ochrane, ako palivo do olejových lámp alebo sa dá vyvariť do lepidla. Po pridaní popola a ďaľšom zahrievaní vzniká brezový decht.

Metla
Tenké konáriky boli a aj sú obľúbeným materiálom na výrobu metiel.

nadobka2-150x150Nádoby
Ľahko spracovateľný materiál pre výrobu púzdier, nádob a košíkov.

Mytológia
Breza v rôznych mytológiách bola spojená hlavne s bohyňami plodnosti – Oestre, Frigg a Freya v severnej Európe, rímska Venuša breze vládla. Breza je spojená aj s gréckou Ariadne, írskou Brighid, waleskou sovou bohyňou Blodenwedd.
Asi najdôležitejšie čo nám breza prináša je ochrana. Kolíska, hračka alebo dekorácia z brezového dreva chráni dieťa pred zlými duchmi a vílami, ktoré sú odhodlané zmeniť dieťa na príšeru.
Ak budete chcieť využiť niektorý z darov ktoré brezy ponúkajú, berte z nich rozumne, rešpektujte strom a neublížte mu.
Zdroj: www.survivor.sk

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes