7 tipov na prežitie, ktoré vás pravdepodobne zabijú

escape1.,Schovajte sa pod stôl.
2.,Ak vás chytí búrka, ľahnite si na zem.
3.,Odíďte z mesta.
4.,Dobrý úkryt, „Safehouse“, pevnosť.
5.,Chladné zbrane, luky a kuše.
6.,Survival vybavenie, BOB a podobne.
7.,Keď zomierate od smädu, pite vlastný moč .

1. Počas zemetrasenia / výbuchu budovy / inak spôsobenej nestability umelo postavených krytov sa postavte do dverí, prípadne sa schovajte pod stôl.
Za tento užitočný, dobre znejúci a logike neodporujúci všeobecne rozšírený tip vďačíme pravdepodobne novinovým fotografom a facebookovým kliktivistom. Srdcervúce fotografie dverných rámov, ktoré ako jediné prežili zemetrasenie sa pekne vynímajú na obálkach časopisov. Čo iné tam má úbohý fotograf odfotiť? Mŕtvych ľudí v lascívnych pozíciách? Nie nie, to nezodpovedá ESRB Ratingu. Zranené domáce zvieratá? Preboha nie, psovi sa predsa v hollywoodskom filme nesmie nič stať! Z kina máme odchádzať so zníženým IQ a nie s citovým zážitkom... Takže mu ostáva toto:

dvere

Je to tak, dverný rám Vám môže zachrániť život. Ak máte jednoposchodový, poctivo postavený najmenej 150 ročný dom. Nemáte? Bývate v paneláku, alebo „montovanom“, modernom dome z YPOR-u? Tak to máte smolu. Väčšina dverí v modernej konštrukcii je rovnako slabých, ak nie slabších ako zvyšok domu. Všimnite si, že na fotografii stoja len dvere, nie samotný rám. Vaša najlepšia šanca je schovať sa pod stôl. Nie ten z IKEY. Ak ste si kúpili stôl v Ikee, tak je pravdepodobne ešte na kope v pivnici, keďže k nemu nedodali dosť skrutiek, alebo na zloženie treba kľúč v tvare asymetrického jedenásťhranu. Máme na mysli pod poctivý stôl z masívneho tvrdého dreva. Ak je možnosť, vykašlite sa na materiálne statky a zdrhajte na otvorené priestranstvo – tam sú vaše šance na prežitie najlepšie.

2. Ak vás chytí búrka, ľahnite si na zem
Napriek tomu, že to tak znie, keď blesk trafí zem, nie je uzemnený. Zbytkový prúd sa šíri od bodu „kontaktu“, takže ležaním poskytnete najväčšiu plochu na prechod prúdu do vášho tela – tzv lichtenbergovým obrazcom, spáleným vnútorným orgánom, zlyhaniu srdca.

blesk

Čo by ste mali urobiť, je bežať na nižšie položené miesto (beh skutočne znižuje šancu zásahu bleskom – asi aj Perún/Zeus/Matka Príroda* musí mieriť). Ďalej si treba čupnúť – znížite svoju výšku, minimalizujete vodivý kontakt so zemou a ľahko prejdete do polohy plodu keď budete plakať od radosti, že ste to prežili.

*nehodiace sa škrtnite

3. Odíďte z mesta
Veľkomesto je veľmi zlé miesto, kde byť v prípade katastrofy. Hustota populácie spolu so zlyhaním zásobovania je problém – čím je človek ďalej od civilizácie, tým lepšie. To je známy fakt – skutočne, všetci ho vedia a budú sa ním riadiť. Spanikárený dav a nehody vás dostanú do mŕtveho bodu, kde ostanete zaseknutý v kolóne zle vybavených, nepripravených a zúfalých ľudí.

escape


Chceli ste odísť hneď, ako to bude možné a výsledok je ešte horší ako ostať na mieste, nazbierať dostatok informácií a urobiť dobré rozhodnutie s chladnou hlavou. Mimochodom, to isté platí aj pri návšteve supermarketu „na poslednú chvíľu“, takisto aj „nákup“ v najbližšom obchode so zbraňami. Najlepšie v tomto smere bude totižto vybavený majiteľ streleckých potrieb.

4. Dobrý úkryt, „Safehouse“, pevnosť
Úkryt, spolu s jedlom a vodou je jedna zo základných vecí, ktoré sú potrebné na prežitie apokalypsy. Takže absolútne nedobytná pevnosť je prvá vec, ktorej sa budete venovať, tam sa dá čakať dovtedy, kým sa veci vyriešia, správne?

safehause


Dostať sa do statickej situácie obliehania nemusí byť z dlhodobého hľadiska celkom vhodné. Poctivo pripravený úkryt s tonou ryže, cisternou vody a lekárničkou každému nepripravenému a zúfalému človeku signalizuje, že máte všetko, čo by potreboval ON sám, takže je pravdepodobné, že vydrží obliehať veľmi dlho, prípadne spojí sily s inými zúfalcami. Čo na tom, že keď Vás vykúria plameňom, tak väčšinu zásob zničia a nebude dosť pre nikoho? Čo na tom, že keď Vás vezmú útokom 50-ti, tak tie zásoby im vydržia 50x menej ako vám samému? Ostatní na logiku ohľad brať nebudú.

5. Chladné zbrane, luky a kuše
Spoliehanie sa na chladné zbrane na sebaobranu, prípadne luky, kuše ako zdroj obživy, sa môže vypomstiť.
Pri sebaobrane nožom, mačetou, sekerou je neúmerné riziko drobných aj väčších zranení – zlomený prst môže v konečnom dôsledku stáť stalkera život. Nešetrite muníciou.

cross


Lovenie lukom alebo kušou je veľmi jednoduché, luk a trochu tréningu, optika na kuši, a šup – máme jeleňa na obed. Nepriťahuje pozornosť hlukom, munícia sa dá používať znovu, prípadne vyrobiť. Takto to bohužiaľ nefunguje. Kuša s optikou nastavenou na 50 metrov bude niesť na 25 m vzdialenosť 50 cm nahor, na 75 m pol metra nadol. Presnú vzdialenosť proste neodhadnete a ľahko zranený úlovok nevystopujete. Trochu štatistiky:
Pri love vodného vtáctva brokovnicou sa stratí každý tretí trafený vták, pričom na zásah jedného vychádza v priemere 7 nábojov. Pri love vysokej sa stratí 19 % zveri trafenej zo strelnej zbrane a takmer polovica trafených lukom. Na druhej strane účinnosti stoja pasce a slučky. Nulové riziko pri kvalifikovanom zakladaní pascí a 98 % úspešnosť hovorí sama za seba. Samozrejme, každá technika vyžaduje skúsenosti a tým sa dostávame k ďalšiemu bodu:

6. Survival vybavenie, BOB a podobne.
Každý začínajúci stalker začne takto: články o prežití na internete, nejaké videá, návody na výrobu a šup do internetového obchodu na NÁKUPY VYBAVENIA. Nože! Batohy! Kilometer paracordu! Zbrane!
Celý koncept prežitia odporúčam brať ako prežitie s minimálnym vybavením. O nakúpené statky Vás niekto olúpi, stratíte ich, ukáže sa, že to boli čínske náhrady – čo potom? Veľa survivalistov určite vlastní plnú miestnosťou rôzneho vybavenia, ktorú nie je schopný odniesť, nieto ešte použiť.

shoping

Položte si otázku: Robí z Vás 150 eurový nožík zálesáka, ktorý prežije rok v divočine rovnako ako robí uterák správneho stopára?
Trénujte.
Choďte na víkend kempovať vyzbrojený skladacou rybičkou, niečím na podpal, kúskom špagátu a dvoma cukríkmi vo vrecku. Celkom určite takto naberiete dôležité skúsenosti, zistíte, ktoré časti oblečenia sú nanič, a časom aj rozpoznáte veci, ktoré potrebujete k svojmu vlastnému komfortu v prírode a čo Vám treba na prežitie počas dlhšieho obdobia bez výdobytkov civilizácie.

7. Keď zomierate od smädu, pite vlastný moč
Náhľad do googlu nám dá všetky odpovede, ktoré potrebujeme. Pitie moču je vlastne zdravé, lieči rakovinu a skrášli Vám pleť. Správny stalker si sadne k ohňu v divočine a s pohárom zlatavej tekutiny si ležérne vychutnáva svetelné efekty spôsobené dopadom atómových bômb dopadajúcich na 200 kilometrov vzdialenú Bratislavu.

stalker


Bohužiaľ, moč je odpadný produkt a keby ho telo potrebovalo, tak ho nevyhadzuje. Konkrétne o.i. vylučuje soľ ktorú nepotrebuje. Soľ dehydruje organizmus a pridávaním solí dehydratáciu len urýchľujeme. Radšej v prípade núdze vypime evidentne kontaminovanú vodu z toho svietiaceho jazierka obďaleč, ako mať na náhrobku napísané: „Vypil príliš veľa vlastného moču“.
Podobne aj pri získavaní vody zo snehu. Namiesto priamej konzumácie je lepšie, ak sa sneh najprv rozpustí v nádobe, ktorú umiestnime niekam medzi vrstvy oblečenia. Priama konzumácia ľadových tekutín nám odčerpáva prekvapujúco veľké množstvo energie – možno sme si to neuvedomovali ako deti – ale teraz na to veľmi ľahko doplatíme.

Pekný zvyšok dňa praje Filter...

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes